Kroupy velké jako lidský nehet rozsekaly slupky ještě nezralých plodů v ovocných sadech na Chelčicku. Úterní bouře (26. května) tam způsobila obrovské škody.
Krupobití zpustošilo celých 400 hektarů ovocných sadů chelčické Zemcheby. „Musíme počkat tak dva týdny a uvidíme, co se na stromech udrží. Teprve potom vyčíslíme škody. Ale určitě půjdou do milionů korun,“ uvedl ředitel firmy Jaroslav Muška.

Zasaženy byly všechny pěstitelské oblasti. „Škody jsou katastrofální,“ potvrzuje tajemník Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.

Tuny jablek, hrušek, švestek, třešní, višní i dalšího ovoce budou letos použitelné leda tak na mošt.

Jan Záhorka z Truskovic pěstuje ovoce na necelých devíti hektarech. „Jablka jsou poškozena všechna. Asi třetina je rozpadlá úplně, u zbytku musíme počkat. Pokud se do nich nedá plíseň, budou alespoň na mošt,“ líčí situaci ve svých sadech.

Do obchodů se letos dostane také výrazně méně višní a třešní. Ty už byly téměř zralé a sklízeň byla naplánovaná do tří týdnů.

Příroda se v jižních Čechách ozvala v krátké době již podruhé. Průtrž mračen z 5. dubna, která s sebou do oblasti přinesla povodně, však ovocnáře nepostihla. „Kroupy šly tehdy severněji,“ vysvětlil Petr Leber. Krupobití v chelčicko–lhenické pěstitelské oblasti podle něj takhle mohutně řádilo naposledy před pěti lety.

Zemcheba Chelčice zásobuje celý region jižních a západních Čech čerstvým ovocem a je jedním z největších českých dodavatelů ovoce a ovocných výrobků do obchodní sítě.

Zemcheba Chelčice, s.r.o.
– celková plocha ovocných sadů činí 400, 58 hektarů
– pěstuje jablka, hrušky, třešně, višně, rybíz, švestkya jahody
– vyrábí ovocné koncentráty, dřeně, pyré, džusy a nektary
– obhospodařuje 2 100 hektarů orné půdy a 450 hektarů luk a pastvin
– zabývá se také živočišnou výrobou, rybářstvím a agroturistikou
– tradice firmy sahá až do poloviny 19. století