Čerstvými mistry Evropy v break dance jsou tanečníci ze strakonického domu dětí a mládeže (DDM). Vítězství je pro ně vstupenkou na srpnové mistrovství světa v USA. Zda na něj budou moci jet, není ale ještě jasné.

Dům dětí nemá kolem 400 000 korun na to, aby jim desetidenní cestu do Las Vegas zaplatil. „Tak daleko jsme se dostali s vlastní choreografií a tancem. Jasně, že chceme jet. Víme ale, že sehnat takové peníze není hračka,“ říká jeden z tanečníků Jakub Straka přezdívaný Spyke.

Mladí breakeři se snaží postupně smířit s tím, že se jejich sen a šance na velkou příležitost možná rozplyne. Podle Straky by bylo ale mistrovství světa pro všechny velká zkušenost. „Stále ještě doufáme, že se najdou nějací sponzoři,“ povzdechl si.

Shánění peněz

Na získání peněz má skupina tři týdny. Do té doby musí podat na mistrovství přihlášku. „Nedokáži říci, jestli se nám podaří peníze získat. Žádáme o granty na městě, zkoušíme sehnat i peníze od kraje, uvidíme,“ prohlásila bezradně ředitelka domu dětí Iva Šrámková.

O tom, že by si tanečníci cestu na mistrovství zasloužili, není pochyb. Na mistrovství Evropy v chorvatské Poreči uspěla choreografie, kterou si sami vymýšlejí mezi dalšími téměř sedmi sty z více než 15 evropských zemí. Porotu prý zaujali hlavně obtížností své sestavy. „Máme totiž v sestavě hodně rotací a podobných akrobatických prvků, zmínil se tanečník Václav Nejtek, breakerským jménem Ozy.

Svému vítězství nemohli mladí původně uvěřit. „Takový úspěch jsme nečekali. Dost skupin neprošlo ani kvalifikací. Porotě jsme se ale ⋌ dost líbili,“ uvedla tanečnice Veronika Kubaláková.

O tom, že všichni ze skupiny ILLKNEES (v překladu odřená kolena) o soutěž stojí, svědčí i to, že si na cestu na mistrovství Evropy vydělali. „Z vystoupení při benefičním koncertu zbylo dětem asi sedm tisíc korun, které si přidaly na cestu,“ řekla Šrámková.

Nenápadné začátky

Kroužek break dance funguje při domě dětí už pátým rokem. Původně šlo o partičku kluků z ulice, kteří se dali dohromady jen přes tancování. „Trénovali jsme v šatnách fotbalistů ČZ. Na vystoupení na maturitním plese si nás ale všiml Miroslav Surženko z DDM a nabídl nám prostory ke cvičení v domě dětí,“ zmínil se jeden ze zakladatelů původní skupiny Jan Melichar.

Od té doby se breakeři scházejí pod hlavičkou DDM a stačili k sobě nabrat mnoho dalších kamarádů a zájemců o tento tanec. Na zdokonalování trénují každý individuálně a tak dvakrát do týdne se scházejí na trénincích.

Kdo jednou break dance propadne, nedokáže podle Václava Nejtka přestat. „Vidím to nejen na sobě. Stále se musíte učit nové a nové kousky. Je to ale zábava náročná na fyzičku, člověk musí být ohebný a musí mít sílu,“ dodává. Na taneční soutěži v Chorvatsku musel před uměním jednoho mladíka smeknout. „Byl to kluk, který neměl nohy. Dělal ale ukrutný kousky, o kterých se mi může jen zdát,“ poznamenal.

Break dance se v domě dětí a mládeže věnují děti od 6 do 19 let. Mistrovství se zúčastnilo 13 z nich.

Co je break dance?
– Break dance je akrobatický Hiphopový tanec. Tanečník se nazývá b-boy, tanečnice b-girl. Break dance je jedna ze čtyř základních částí kultury hip hopu. Vyvinul se mezi afro-americkou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. zdroj: Wikipedie