Mor včelího plodu zasáhl téměř celé Strakonicko. Ohnisko nemoci se objevilo ve dvou obcích: Chelčice a Krty – Hradec. Veterinární opatření v pětikilometrových ochranných pásmech ale omezí téměř všechny včelaře v okrese.

Podle předsedy strakonického okresního spolku včelařů Josefa Švelcha k nám totiž zasahuje také ochranné pásmo z Prachaticka. „Do toho s padají Malenice a Volyně,“ vysvětlil.

Pro včelaře to znamená minimálně na jeden rok zákaz přesunu včelstev jak do ochranného pásma, tak z něj nebo v něm. K tomu vyhlásili veterináři na jeden rok pozorovací dobu. Budou sledovat výsledky vyšetření včelí měli.

„Tu musejí všichni včelaři, kteří spadají do ochranného pásma, odevzdat v únoru a září,“ poznamenal předseda.

Pokud budou výsledky čisté, prokáže se mor za zdolaný a všechna opatření padnou.

„Pokud se někde podezření objeví, začne vše nanovo. Budeme dělat prohlídky včelstev a další vyšetření,“ potvrdil za krajskou veterinární správu v Českých Budějovicích MVDr. František Kouba.

Pokud se onemocnění potvrdí, bude vyhlášeno nové ohnisko i ochranná pásma. „Doufáme, že už se mor podaří zdolat,“ říkají včelaři. Z nemoci má většina z nich obavy. Při jejím prokázání se totiž musí dílo spálit.

Na Strakonicku bylo utraceno a spáleno 58 včelstev. Nákaza se potvrdila u třech včelařů v Krtech a jednoho v Chelčicích.

Mor zastavil kočování. Bude méně medu

Včelař Antonín Nachlinger má na Bavorovsku třicet včelstev. Zákaz kočování včelstev kvůli včelímu moru na Strakonicku, se ho zatím netýká. Nespadá do ochranného pásma, které kvůli nemoci vyhlásila krajská veterina. Včelařům, pro něž toto nařízení platí, ale nezávidí. „Když může včelstvo kočovat, má vyšší výnosy. A včelaři z Chelčicka už nemohou kvůli moru kočovat druhý rok,“ říká.


Přitom je na kočování právě vhodná doba. „Obzvlášť na Chelčicku převážejí chovatelé včely k rozkvetlým ovocným sadům,“ poznamenal předseda strakonického okresního svazu včelařů Josef Švelch.

Že by mor zasáhl tak velké území Strakonicka jako v posledních letech včelaři nepamatují. Někteří to připisují tomu, že je na Strakonicku poměrně dost včelařů.

Tuto skutečnost potvrzuje také Václav Švelch. „Pro příklad, základní organizace Krty – Hradec má pět včelařů s osmdesáti devíti včelstvy a vedle na Volenicku je sto pět včelstev. Za to takové Blatensko, kterému se mor vyhýbá, má na svou rozlohu včelstev podstatně méně. Základní organizace Radomyšl dvanáct včelařů, Sedlice pětadvacet a Blatná devadesát,“ zmínil se.

Podle ředitele Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích Františka Kouby je ale včel stále málo. „Bývalo jich více. Vždyť sadaři na Lhenicku museli kupovat čmeláky, aby jim opylovali květy,“ poznamenal František Kouba.

Ohnisko včelího moru našli veterináři loni na Katovicku a Vodňansku a v roce 2007 na Vodňansku. I tady došlo na likvidaci včelstev.

Ochranné pásmo moru včelího plodu
Ohnisko Krty – Hradec: Černíkov, Dolní Poříčí, Domanice, Dražejov, Droužetice, Horní Poříčí, Hlupín, Hubenov, Chrášťovice, Katovice, Klínovice, Krty – Hradec, Mečichov, Novosedly, Precejovice, Radomyšl, Řepice, Sedlice, Strakonice, Střela, Střelskohoštická Lhota, Třebohostice, Únice, Zadní Zborovice.
Ohnisko Chelčice: Bavorov, Čavyně, Černěves u Libějovic, Číčenice, Čichtice, Hvožďany, Chelčice, Krašlovice, Křepice, Křtětice, Libějovice, Nestanice, Radčice, Stožice, Truskovice, Újezd Vitice, Vodňany.
– Kvůli výskytu moru na Prachaticku jsou do ochranného pásma zařazeny také Volyně a Malenice.