Na nové společenské centrum přestavěli Truskovičtí starou hospodu. Rekonstrukce vyšla na šest a půl milionu korun. Pod jednou střechou tady lidé najdou obecní úřad, víceúčelovou klubovnu i restauraci se společenským sálem.

Místní jsou konečně spokojení. „Předtím se nebylo pořádně kde scházet. Teď se tu v hospodě zastaví i cyklisté, když jedou kolem,“ líčí Josef Vlk (69) z Truskovic.

Aby se měli Truskovičtí kde scházet, museli si po dobu rekonstrukce půjčovat prostory od okolních obcí. „Jsem rád, že jsme zpátky ve svém. Takovýhle stánek nemají ani v leckterých větších městech,“ říká starosta Václav Trobl.

Do týdne by měl být do nových prostor přestěhovaný obecní úřad a dovybavena klubovna. Ta bude sloužit pro jednorázová setkání, ale i pravidelné akce. „Mám už několik nabídek. Mohou se tam pořádat například jazykové kurzy nebo i různá cvičení,“ naznačuje starosta.

Právě klubovna se nejvíce líbí Martině Bouberlové (37) z Truskovic. „Když je pěkně, chodíme s dětmi na hřiště, ale při nepříznivém počasí byl problém. Nebylo místo, kde by se mohlo sejít více lidí. Máme teď nové možnosti něco společně tvořit s dětmi, třeba nacvičit s nimi besídku,“ těší se maminka čtyř dětí.

Tyto aktivity podle ní dosud buď nešlo provozovat nebo jenom v nevyhovujícím prostoru staré zakouřené hospody.

Objekt bývalé hospody se rekonstruoval deset měsíců. „Na úřad a klubovnu získala obec dotaci čtyři a půl milionu korun z Programu rozvoje venkova. Ten zaštiťuje Státní zemědělský intervenční fond. Na rekonstrukci pohostinství jsme si vzali dvoumilionový úvěr. I s úroky ho budeme splácet zhruba pět let,“ vysvětluje účetní obce Alena Baloušková.

V obci žije k dnešnímu dni 185 obyvatel a zastupitelstvo hospodaří s vyrovnaným, zhruba šestimilionovým rozpočtem.

V posledních letech se obci z dotací podařilo vybudovat sportovní areál, zrekonstruovat obecní rybník a komunikace, obnovit zeleň. Na podzim chtějí Truskovičtí zažádat o dotaci na výstavbu vodovodu a kanalizace.