VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dotace: Lidé se nejvíce obávají papírování

Malenice -Jak na dotace poradí nejen v Malenicích Občanské sdružení Chance In Natura – Local Action Group.

27.4.2009
SDÍLEJ:

Malenice.Foto: DENÍK/Petr Škotko

Podle jedné z pracovnic sdružení Jany Dolanské využívají služeb zatím nejvíce obce.

Kdo se na vás může obracet s žádostí o radu při získávání dotací?
Mohou to být například podnikatelé, zemědělci, občanská sdružení, obce nebo svazky obcí.

Ale pokud vím, ne z celého Strakonicka . . .
Ne. Ze Strakonicka pod nás spadají Malenice, Předslavice, Hoštice u Volyně, Litochovice, Čepřovice a Milejovice. Z ostatních okresů pod nás ale patří také část obcí z mikroregionů Vlachova Březí, Prachaticka Čkyňska a Vacovska.

Jaké rady můžete dotyčným poskytnout?
Poradíme například i v tomto směru úplným laikům, jaká dotace je pro ně nejvhodnější, kde má největší šanci na úspěch, jak správně vyplnit formuláře na žádost o dotaci. I to, jaké podklady dotyčný potřebuje, do kdy se má žádost odevzdat a podobně.

Co bývá nejčastějším problémem při vyplňování žádostí?
Neříkala bych tomu problém, ale je to především strach z papírování. Lidé mají pocit, že je to nezvládnutelné a proto se do získávaní dotací raději ani nechtějí pouštět. Ale od toho je tu naše místní akční skupina, která všem žadatelům se zpracováním žádostí, osnov projektu i jednotlivých příloh pomůže. Celkovou administrativu pak žadatel řeší s námi.

Na co by si lidé měli dát při vyplňování žádostí o dotace pozor, kde nejčastěji chybují?
Na seminářích a konzultacích, které pořádáme, se potenciální žadatelé dozvědí vše, co potřebují pro práci na svých projektech. V případě nejasností se obracíme přímo na Státní zemědělský intervenční fond, kde nám zodpoví naše dotazy, co a jak řešit. Byla by škoda, kdyby měli žadatelé vypadnou z důvodu nějakého malého nedostatku - je lepší tomu předejít - vše zkonzultovat s odborníky a pak je pravděpodobnější úspěch.

Na co mohou lidé nebo instituce peníze žádat?
Na rekonstrukce, nové vybavení, úspory energie nebo výstavbu hal – to bývá většinou určeno pro zemědělce nebo podnikatele. Obce pak žádají nejčastěji na rekonstrukce a vybavení, obnovu veřejných prostranství, památek nebo zpracování technické dokumentace, či počítačové vybavení.

Před jednotlivými výzvami pro podávání žádostí pořádáte i semináře…
Ano. Od ministerstva zemědělství vždy získáme určitou částku, kterou můžeme mezi své žadatele rozdělit. Ve chvíli, kdy je vyhlášená výzva k předkládání žádostí o dotaci, uspořádáme seminář, kde se lidé dozvědí, na jaké odvětví právě mohou peníze žádat. Pokud se někdo rozhodne, že mu dané téma vyhovuje o peníze si chce zažádat a neví, jak, obrací se na nás.

Je hodně lidí nebo institucí, kterým už vaše občanské sdružení pomohlo k dotacím?
Už jich pár je. Například obec Malenice uspěla při žádosti o peníze na záznamovou a prezentační techniku. Hoštice u Volyně získaly peníze na nákup počítačové techniky a pan Vladimír Cais ze sousedního Vlachova Březí, který vlastní pekárnu, získal dotaci na rozšíření svého provozu a využití odpadní energie.

Kdo si nejčastěji žádá o peníze?
Jsou to většinou obce a spolky. Podnikatelé zatím tuto možnost příliš nevyužívají.

Kdo rozhoduje o tom, kolik peněz můžete na dotacích rozdat?
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Ten od nás žádosti dostane a posoudí je a určí, kolik kdo nakonec dostane. My do rozdělování peněz nezasahujeme.


Jaké je aktuální situace ohledně získávání dotací? Kolik peněz máte k dispozici a pro jaké odvětví? Do kdy si mohou lidé podávat žádosti?
Vyhlášení další výzvy programu LEADER předpokládáme na červen 2009. Příjem žádostí o dotaci bude na přelomu srpna a září 2009, takže žadatelé budou mít dost prostoru (červen - srpen) si vše důkladně připravit. Kolik peněz budeme mít přiděleno na tuto výzvu, zatím nevíme.
Žadatelé mohou být obce, svazky obcí, zájmová sdružení právnických osob, církve a jejich organizace, neziskové organizace, fyzické i právnické osoby podnikatelé, fyzické i právnické osoby zemědělští podnikatelé.

Autor: Klára Alešová

27.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Druhou prosincovou neděli si lidé po celém světě připomínají památku  zemřelých dětí. Za svoje malé, ale i dospělé děti přišli zapálit svíčku jejich rodiče i sourozenci.
28

Smutek po dítěti nikdy nezmizí

Ilustrační foto

Krátce ze Strakonicka

Kam za kulturou 15. prosince

Strakonicko - Přinášíme vám tipy pro volný čas. 

Areál Monínec otevře hlavní sjezdovku již v pátek večer

Monínec - Areál Monínec spustí provoz hlavní sjezdovky již tento pátek v 18 hodin.

Prachatická policie hledá seniora z Vitějovic

Prachatice - Prachatičtí kriminalisté pátrají po pohřešovaném osmašedesátiletém seniorovi.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT