U čtyř včelařů na Strakonicku – v Krtech a Chelčicích – je podezření na mor včelího plodu. Při prohlídkách, které se uskutečnily během uplynulých dvou týdnů to zjistili veterináři. Výsledky rozhodujícího vyšetření budou do čtrnácti dnů.

Že se mu mor vyhne, doufá čtyřiapadesátiletý včelař ze Strakonic. Že by přišel o svých 34 včelstev si vůbec nedovede představit. „Moru se bojím, jako všichni. O své dílo jsme se ale poměrně dobře staral, tak doufám, že se u mě nákaza neprokáže,“ říká. Mor je podle něj především otázka hygieny. „Včelař musí měnit úly, rámky a mezistěny a včelám věnovat potřebný čas,“ dodal.

Vzorky pro bakteriologické vyšetření nabrali veterináři z jihočeské veterinární správy u těch včel, kde viděli klinické příznaky moru. To znamená například spory – takzvané příškvarky na stěnách včelí buňky. Nebo táhlou hmotu lepící se na plásty a rámky.

Odeslali je do veterinárního ústavu v Českých Budějovicích. „Pokud tady nákazu potvrdí, musí dojít k utracení a likvidaci včel. To je postup daný vyhláškou,“ řekl ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

Pokud se mor prokáže utratit a spálit se musí nejen včely, ale i veškeré vybavení a zařízení. I když včelař dostane jako náhradu peníze, na které bylo jeho dílo stanoveno, není to podle včelařů většinou na nové rozjetí včelaření dost. Nový úl stojí kolem 3000 korun.

Včelaři by nejen proto moru rádi bránili. Podle předsedy okresního spolku včelařů Strakonice Josefa Švelcha není ale jak. „Prevencí proti propuknutí moru je dobrá péče. Ta musí být ale průběžná. Každý včelař může jen zpytovat svědomí zda rámky a plásty měnil,“ říká Švelch. Na sto procent ale vypuknutí nemoci ani tak zabránit nemůže.

Rozšíření moru může vést i ke zdražení medu. „Zatím je v maloprodeji tak za 70 až 125 korun za kilogram. O kolik může zdražit, těžko odhadnout. Záleží o kolik včelstev přijdeme,“ dodal Švelch. Med od včel nakažených morem by se měl používat jen pro pekárenské zpracování.

Mor včelího plodu je nebezpečná nákaza postihující zavíčkovaný včelí plod. Šíří se například zalétlými včelami a roji, loupeží, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Nákazu mohou rozšiřovat i roztoči a jiní škůdci.

Prohlídky, které v uplynulých dnech veterináři na Strakonicku prováděli u 105 včelstev, devíti včelařů na deseti stanovištích, jsou součástí veterinárních opatření, která byla loni vyhlášena kvůli nálezu včelího moru v Katovicích.

Několik rad včelařům
Jak poznám včelí mor: Nákazu signalizují propadlá nebo děravá víčka. Na stěnách včelí buňky se objeví spory, takzvané příškvarky. Larva se kazí – klihovitý zápach.
Opatření proti nákaze včelím morem: Průběžně měnit dílo a likvidovat staré rámky, plásty a úly. Podle odborníků by se mělo dílo měnit každých pět až osm let. Staré zařízení by se mělo spálit.
Doporučení včelařů: Nekupovat příliš nákladný úl. Pravidelná obměna je potřeba a pokud včelař nakoupí drahé věci, často se mu do ní nechce a jeho dílo stárne.
Podobná nemoc: Hniloba včelího plodu. Včely se musí také utratit a spálit

Ke včelaření mě přivedla lítost nad troskami včelína

Že by o své včely kvůli moru včelího plodu přišel, to si nechce ani představovat dvaadvacetiletý včelař Martin Krejčí z Kladrub. Co se týká včelaření, myslí spíše kupředu i přesto, že mor na Strakonicku obchází.

Máte v tuto chvíli přehled, jak to v Kladrubech s morem vypadá?

Musím to zaklepat, ale zatím Kladruby mor nezasáhl. Čekáme, jak se bude situace vyvíjet dál, ale bylo by to pro mě nepředstavitelné, kdybych musel své včely spálit. Nechci na to ani pomyslet.

Poslední dva roky se o moru na Strakonicku hovoří často, i přesto jste začal včelařit?

Včelařím už delší dobu. Od svých jedenácti nebo dvanácti let. Začínal jsem v kroužku mladých včelařů, který vedl v Domě dětí a mládeže ve Strakonicích pan Kilián.

Není mnoho včelařů vašeho věku. Proč jste si vybral právě takový koníček?

Včelařil už můj praděda, měl velkovčelařství. Když jsem se díval na trosky jeho velkovčelínu, přišlo mi to líto, a tak jsem s včelařením začal. Nejprve jsem měl jedno včelstvo, loni jsem zazimoval patnáctery včely.

Co na to rodina? Podporuje vás?

Bez její podpory by to nešlo. Hlavně s technickými věcmi mi pomáhá děda. Když ale vytáčíme med, zapojí se celá rodina.

Je včelaření pro někoho, kdo s ním chce začít od píky, náročné?

Poměrně ano. Jak jsem říkal, mám naštěstí podporu celé rodiny. Začít od nuly má podle mého své výhody i nevýhody. Pořízení všech věcí pro včelaření je poměrně drahé, ale na druhou stranu mladý začínající včelař zůstává otevřený všem novinkám, moderní technice i úlům.

Jak je to s cenami?

Úl s rámky a mezistěnami vyjde dnes tak na dva až tři tisíce korun. Spoustu věcí si ale člověk může vyrobit sám. Dělám to tak s dědou a ušetřím až sedmdesát procent nákladů.