Opět se nezadržitelně blíží letní turistická sezona. Doba, kdy se otevřou brány hradů a zámků, zpřístupní se muzea a města zaplní turisté. Také ve Strakonicích se pečlivě připravuje tradiční zahájení sezony, které proběhne poslední dubnový víkend 24. a 25. dubna. Po oba dny je připraven bohatý program pro velké i malé, místní i přespolní.

Aprílové bruslení městem

V pátek 24. dubna od 15.30 hodin na in-line dráze v areálu na Sídlišti.

Pokus o stanovení rekordu.

Nejpočetnější živý in-line řetěz, tři vylosovaní účastníci rekordu pak obdrží hodnotné ceny.

Pyrotechnická show se světelnými efekty před zahájením bruslení.

Jízda na in-line bruslích pro malé i velké v různých věkových kategoriích.

Přilby a ochranné pomůcky pro účastníky do 15 let povinné, u ostatních doporučené. V případě nepříznivého počasí se uskuteční pouze pokus o rekord na in-line dráze.

Strakonické vítání léta

Strakonický hrad v sobotu 25. dubna.

Cyklistický výlet do jižní části Strakonicka se zastavením ve vodním mlýně v Hoslovicích. Start i cíl jsou na druhém nádvoří strakonického hradu.
Registrace účastníků od 8.30 hodin pro trasy 38, 52, 62 kilometrů a ve 12.30 hodin pro trasu 12 kilometrů. Start je v 9 hodin a pro trasu 12 kilometrů ve 13 hodin.

Členové Českého klubu velocipedistů Praha předvedou na kolech „veteránech“, jak možná jezdili naši praprarodiče.

Zpřístupnění síně tradic ČZ, a. s., s historií výroby motocyklů. Prohlídky jsou v 10 a v 11 hodin.

Slavnostní zahájení odpoledního programu je ve 13 hodin na nádvoří strakonického hradu.

Hravé odpoledne pro malé i velké – soutěže, hry, horolezecká stěna, velká trampolína, jízda zručnosti.

Pohádkový Pochod kapra Jakuba – netradiční poznávací cestu městem se startem a cílem na hradním nádvoří připraví Dětské zastupitelstvo Strakonice a místní DDM.

V programu s melodickými písničkami pobaví hlavně malé Inka Rybářová a klaun Rybička od 14 hodin. Je připravena i autogramiáda.

Od 16 hodin jsou k vidění ukázky tanců disko (break) – country (step).

Klasický folk zazní v 17 hodin – vystoupí kapela Nezmaři.

Hodinu poté začíná promítání krátkého filmu Velké prázdniny, který nás pozve do strakonického regionu 70. let.

Ve společenkém sále Šmidingerovy knihovny bude přednáška Miloslava Martana Šumava z ptačí perspektivy tak, jak ji ještě neznáte.

Startovné a vstupné se na této akci nevybírá!

III. ročník čištění řeky Otavy

Sobota 25. dubna – v rámci společného projektu měst Sušice, Horažďovic, Strakonic a Písku Otavská plavba je naplánovaný již třetí ročník Čištění řeky Otavy. Cílem této ekologické akce bude spolu s dobrovolníky vyčištění břehů i samotné řeky Otavy, aby byla přitažlivým a zajímavým místem nejen pro vodáky.

Úsek Střelské Hoštice – Strakonice a Strakonice – Sudoměř zajišťuje Česká tábornická unie a o zapůjčení lodí se postará Lodní servis Strakonice.

Dobrovolníci se mohou hlásit v Městském informačním centru Strakonice na Velkém náměstí. Sraz účastníků v 8 hodin na parkovišti pod Hvězdou.

Doprava autobusem a lodě jsou zajištěny.

Lucie Šnajdrová, MěÚ Strakonice

Tip Deníku:
Zahájení sezony je příležitost zkusit si práci reportéra. Své názory a fotografie posílejte na reporter.strakonicky@denik.cz