Podat dopisy, balíky a vyzvednout oznámené zásilky. To by si mohli obyvatelé malých obcí obstarat na obeci nebo v konzumu.

Takový je záměr České pošty, která stále hledá řešení, jak ušetřit náklady na provoz malých prodělečných pošt a přitom zajistit své služby ve stejné míře. „V současné době je situace taková, že příjem zásilek a bankovní služby zajišťuje poštmistrová na kamenné poště, dodání a ty samé služby jako pošta umějí poskytnout i motorizovaní doručovatelé,“ řekl tiskový mluvčí státního podniku Česká pošta Ivo Mravinac.

Kamennou poštu mají ale časem nahradit takzvaná úložní místa, kde si budou moci místní lidé, kteří nebyli v době doručovatelské pochůzky doma, vyzvednout své zásilky. Veškeré poštovní služby pak zajistí motorizovaní doručovatelé. Tento záměr je jen přechodným řešením k takzvanému franchisingu, který začne pošta zavádět od příštího roku. Dojde k němu ale jen v těch obcích, kde s tím bude obecní samospráva souhlasit.

Franchising je smluvně poskytnutá licence na vybrané poštovní služby, které bude za úhradu provozovat místní podnikatel, obchodník, v nejlepším případě obecní úřad. Tam by si měli lidé chodit podávat dopisy, balíky a vyzvedávat uložené zásilky. „Je to systém, který běžně funguje v cizině.

Vzhledem k tomu, že na spoustě obecních úřadů začnou zajišťovat služby Czech POINTu, je spojení s poštovními službami ideální,“ dodal Mravinac.
Jiřímu Turkovi z Nahošína jde o to, aby byly poštovní služby časově dostupné a nemusel do Strakonic, nebo si brát pro vyzvednutí uloženého dopisu dovolenou. „Pokud to bude po celý den, nezáleží mi na tom, kdo a kde bude poštu provozovat,“ řekl.

Od loňského roku se mluví o tom, že se Česká pošta přemění od července na akciovou společnost. To, že přípravy na transformaci pošty pokračují, potvrdila tisková mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. „Přípravy se nezastavily, pokračují podle plánu,“ uvedla.

V současné době je na Strakonicku 28 pošt. Ještě v polovině loňského roku hrozilo zrušení šesti z nich – v Kadově, Doubravici, Skočicích, Libějovicích, Čepřovicích a Třebohosticích. Na nátlak veřejnosti od toho zatím ministerstvo vnitra upustilo.

Malé prodělečné filiálky už Česká pošta uzavírala postupem let. Od 70. až 80. let minulého století jich ubylo šest. Tehdy nabízelo služby 34 pošt.

Franchising je označení pro jistý druh licenčních smluv, které se stávají čím dál tím oblíbenějšímiv řadě oblastí podnikání. Zdroj: internet