Částku 150 milionů může město čerpat z právě schváleného kontokorentního úvěru na stavby, které ve Strakonicích vzniknou v průběhu roku.

Děje se tak kvůli dotacím. Některé akce musí město předfinancovat a nemusí mít v daný okamžik vždy dostatek peněz. Starosta Pavel Vondrys (ODS) si ale nemyslí, že by musel být vyčerpán celý uvedený obnos. Na část výdajů podle něj mohou stačit peníze z městské kasy. „Chceme jen mít jakousi zálohu. Úvěr pak bude krytý z toho, co zpětně dostaneme,“ poznamenal.

Zastupitelka Hana Roudnická (4vize) se pozastavila jak nad výší úvěru, tak vůbec nad faktem, že si jej město chce vzít. „Zajímá mě, proč je takový rozdíl proti loňsku,“ ptala se. Dosud platný kontokorentní úvěr má totiž výši třicet milionů korun.

Jak uvedl starosta, důvodem jeho uzavření byly tehdy rekonstrukce komunikací. „Nevěděli jsme přesně, jak bude vypadat hospodaření města v druhé polovině roku. Nakonec ale vše dopadlo tak, že jsme jej nemuseli vůbec použít,“ dodal.

Obyčejní lidé finanční otázky příliš neřeší. Při pohledu na vydávané mnohamilionové částky však mají o jejich užití svou představu. Josef Matašovský z nedalekých Krt by takové peníze raději dal na vyřešení dopravy. „V Písku už je existence obchvatu znát na ovzduší i hustotě provozu,“ poznamenal.
Peníze z nově sjednaného úvěru půjdou například na pokračující obnovu hradu. Vysoutěžená cena na jednu z akcí týkající se této památky je 18,2 milionu korun. Necelých 14 milionů půjde z letošního rozpočtu a více než čtyři miliony zbudou na příští rok. To vše bude podle informací vedoucí finančního odboru radnice Jitky Šochmanové hrazeno z úvěru a dotace přijde až zpětně.

Podobně to bude i se stavbou lávky u strakonického hradu či přípravou obytné zóny a vybudováním sportoviště v lokalitě Na Muškách.

Kontokorentní úvěr je krátkodobý úvěr, který dává banka klientovi - majiteli běžného účtu tak, že mu umožní čerpat do mínusu. Úvěr se může opakovat - jakmile půjčku splatí, může opět čerpat do mínusu. Zdroj: Internet