Tři stovky nových dětí pojmou od září strakonické mateřské školy. Budou to nejen místa po budoucích prvňáčcích, ale i 56 v nově otevřené pobočce mateřské školy v ulici Stavbařů.

Podle místostarosty Pavla Pavla je zatím pro děti místa dost. Jen občas se stane, že je to jinde, než by si rodiče přáli. „Děti všech zaměstnaných rodičů ve Strakonicích ale určitě místo mít budou,“ poznamenal.

Umístění pro svou dceru Editu bude hledat i sedmadvacetiletá Kamila Rychtaříková ze Strakonic. „Tři jí budou teprve po Novém roce, ale raději ji tam přihlásím dřív, než aby se na ni nedostalo,“ zmínila se. Bydlí v centru a vodit ji každý den někam na kraj města by pro ni bylo neúnosné.

V roce 2006 se do strakonických mateřských škol vešlo 706 dětí. V tom následujícím přibylo 29 míst v MŠ Šumavská a po pěti v MŠ Čtyřlístek a MŠ A.B Svojsíka. Od loňského září je nová třída pro 14 dětí v MŠ Spojařů. V nadcházejícím školním roce bude celková kapacita strakonických mateřských škol 825, tedy o určitě o stovku vyšší než před třemi lety.

Podle místostarosty má už polovina obcí v okolí se Strakonicemi uzavřenou smlouvu o umístění svých dětí ve strakonických mateřinkách. V tomto školním roce dojíždí do Strakonic 127 dětí, z toho zhruba třetinu tvoří předškoláci.

Rodiče pro své dítě hledají školku co nejblíže k domovu

Ze dvora s prolézačkami i malým hřištěm s umělým povrchem do prostorné jídelny v přízemí a pak se uložit k odpočinku v hernách v patře. Tak vypadá běžný den v Mateřské škole U Parku. Ta i letos patřila k těm, kde nezbylo jediné volné místo.

Pro příští školní rok by se jim měla uvolnit necelá třicítka míst z celkových 75. Jak uvedla ředitelka Jana Čechová, podle počtu dosud rozdaných přihlášek to vypadá, že i letos bude převis zájemců. Vloni například museli odmítnout deset maminek, které ale ještě byly na mateřské dovolené, aby buď počkaly nebo daly svého potomka jinam. „Zvýšený zájem je podle mě i tím, že jsme v horní části města spolu s A.B. Svojsíka jediné dvě mateřské školy,“ konstatovala.

Mateřskou školu U Parku si vybrala i matka nyní šestiletého Denise. „Měli jsme to po ruce,“ řekla. A právě umístění mateřské školy u mnoha rodičů hraje při výběru hlavní roli.

Mateřinka ušetří

Měsíční poplatky ve strakonických mateřinkách se pohybují od 270 do 330 korun.

Jen v MŠ U Parku mohou nyní tyto platby na základě rozhodnutí radních snížit z původních 300 korun na 225. Podle místostarosty Pavla Pavla je to díky stavebním úpravám, které se už v této školce uskutečnily. Ředitelka přikládá význam i tomu, že jsou v klasické budově a teplo jim neutíká do několika pavilonů. „Navíc si podle potřeby regulujeme vytápění sami,“ dodala.

Vysoké náklady a tím i poplatky (330 korun) má naproti tomu například MŠ Šumavská. Tam ale už radnice připravuje náhradu drahého vytápění akumulačními kamny napojením na centrální rozvody z teplárny.

Zápis do MŠ – 18. a 19. května
Při přijímání do strakonických mateřských škol mají absolutní přednost místní děti rok před nástupem do první třídy. Poté přijde řada na ostatní děti ze Strakonic. Teprve pak dostanou šanci mimostrakoničtí, a to opět nejprve předškoláci a pak teprve menší děti.