Alespoň deset minut denně. To je minimum času, které by podle kadeřnice Michaely Kučerové (29) ze Strakonic měly ženy samy sobě věnovat. I na tohle téma s nimi velmi často hovoří, především pak v rámci společného projektu se Strakonickým deníkem PROMĚNA.

Co to znamená, pečovat o sebe?

Vlastní pocit, že můžu vyjít ven. Třeba být učesaná, lehce namalovaná a nebo se jen usmívat. To samo o sobě dělá ženu ženou.
Na to stačí jen deset minut? Pokud vím, tak některé ženy kvůli tomu vstávají o hodinu dříve . . .
Relativně stačí. Záleží na tom, jaké žena se sebou má plány. Ale za deset minut se dá stihnout hodně.

Zapomeňme na desetiminutovku. Co by mělo být základem péče o vlastní vzhled?

Umět si správně zvolit, co požít. Záleží na tom, zda jde člověk na rande, do práce, do kina, na zahradu, na schůzku. A nebo zda to dělá jen pro dobrý pocit. To platí jak pro ženy, tak i pro muže.

Některé ženy i dívky ale vypadají, že péče o sebe není pro ně tak důležité.

Souhlasím. Když jdu po ulici, tak se kolikrát nestačím ani divit. Některé to až přehánějí v obou směrech. Někdo o sebe nepečuje vůbec, vzápětí potkáte dívku s takovým modelem, že lapáte po dechu. Méně je v tomhle případě opravdu více.

Zažila jste ve svém kadeřnictví případ, který vám utkvěl v paměti?

Někdy v únoru přišla poměrně mladá žena s dlouhými, krepatými vlasy. Měla i šediny. Zkoušela si sama barvit vlasy a spíše to zkazila. Stačilo vlasy ostříhat a vyžehlit a byla z ní rázem moderní, sebevědomá žena.

Ve vašem kadeřnictví se odehrává společný projekt PROMĚNA. Zaregistrovala jste zájem žen o to, jak o sebe pečovat?

Obrovský zájem. Hodně žen volá, že potřebují poradit. Je to vlastně výborná osvěta, protože na tohle téma moc článků tady v okolí nevychází. V tomhle podání mají pocit, že se to vše týká přímo jich.

Další kategorií by měly být těhotné ženy. Jak o sebe pečují budoucí maminky?

Spousta budoucích mamin si myslí, že když jsou těhotné, nemusejí o sebe pečovat. Jenže těhotenství není nemoc, i když pokožka i vlasy na hormonální změny reagují. Takže já těhulkám doporučuji: Dbejte o sebe minimálně stejně jako dřív.

Radíte jiným. Ale umíte poradit i sobě? Znáte to – kovářova kobyla chodí bosa . . .

Snažím se. Obzvlášť v mé profesi je to i povinnost. Kadeřnice je vlastně chodící důkaz péče. Někdy je to ale dřina.

– Je to společný projekt, při kterém ženy a dívky stráví několik hodin v rukou kadeřnice a vizážistky a vyzkoušejí si některé modely šatů, které pak mohou odkoupit.
– Reportáž z PROMĚNY včetně fotografií a videa je prezentována v tištěné podobě Strakonického deníku a na jeho internetových stránkách www.strakonickydenikcz.
– PROMĚNOU už prošly čtyři ženy různých věkových skupin, které se dobrovolně do projektu přihlásily.