Zatím je základní jízdné šest a osm korun.

Zmizí tak znevýhodnění pro lidi z osad, na které si stěžovali například v Novém Dražejově. Naopak pro cestující přímo ve Strakonicích to bude znamenat na jízdence o korunu navíc. Nad tím se podivuje dvaapadesátiletá Vlasta Stázecká. „Jak já k tomu přijdu. Vůbec nic se nezměnilo a najednou mám platit víc,“ řekla žena pravidelně využívající městský autobus.

Jízdné je nyní ve Strakonicích rozdělené do dvou pásem. V prvním zaplatí člověk šest korun a může jet jen přímo na území Strakonic. Pokud chce například do Dražejova či do Modlešovic, bude to mít o dvě koruny dražší. Zvýšené jízdné přitom platí při přejezdu z jednoho pásma do druhého bez ohledu na ujetou vzdálenost. Podle ředitele ČSAD STTRANS Vladimíra Warische takové ceny platí teprve od loňska. „Předtím to bylo pět a šest korun,“ uvedl za společnost, která ve Strakonicích provozuje pro město hromadnou autobusovou dopravu.

Pokud jednotný tarif projde zastupitelstvem, začne jednotné jízdné platit s vydáním nových jízdních řádů zhruba v polovině roku.

Návrh na jednotné jízdné předloží strakoničtí radní zastupitelům.

Z městské kasy

Pro letošek se dohodly ČSAD STTRANS a strakonická radnice na ceně dopravy 34 korun za jeden kilometr. Přibližně třetinu vybere dopravce na jízdném, zbytek musí doplatit město. V rozpočtu na to má s ohledem na minulá léta vyčleněnou částku 4,3 milionu korun. Podle slov místostarosty Pavla Pavla je to zhruba tolik jako vloni. „Myslím, že by se to mohlo udržet. Pro městskou kasu je výhodnější dát cenu nižší a případně doplatit, než ji navýšit příliš a zpět nedostat nic,“ poznamenal.

Definitivní čísla za loňský rok ale ČSAD STTRANS teprve upřesňuje.

Ročně ujedou autobusy pro Strakonice 170 252 kilometrů.

Městské autobusy:
Cestující ve Strakonicích mohou využít tři linky městské hromadné dopravy:
MHD 1 – Jede z Povážské přes vlakové nádraží na zastávku Sídliště a do Starého Dražejova.
MHD 2 – Míří z Podsrpu přes vlakové nádraží, sídliště 1. máje a dále do Habeše.
MHD 3 – Vede od vlakového nádraží přes Nový Dražejov do Katovic.