Korunku krásy si vybojovala na sobotním (18. dubna)finále soutěže ve Strakonicích mezi dalšími dvanácti konkurentkami z celé České republiky. „Mám hrozně smíšené pocity. Vůbec jsem nečekala, že vyhraju. Opravdu!“ uvedla těsně po korunovaci roztřeseným hlasem nová miss.

Trému, nervozitu, pocity štěstí i dojetí, to vše s finalistkami soutěže letos prožívala i jejich předchůdkyně Veronika Vargová (25) z Humpolce. Vítězkou soutěže miss dětských domovů se stala v jednom z prvních ročníků v roce 2001. „Všechno se mi to vrací, vzpomínám na chvíle, kdy jsem na pódiu stála sama a prožívala to, co holky dnes. Jen to tehdy nebyla taková megaakce,“ vzpomíná dnes už maminka tříleté holčičky.

Tehdy prý za vítězství dostala například kosmetiku a dort, ale o letu do Francie nebo škole modelek se jí mohlo na rozdíl od letošní miss jen zdát. „Nepřipadalo mi to ale málo, byla jsem šťastná,“ dodala Veronika Vargová. V kariéře modelky nepokračovala. „Život šel po miss dál jako před ní. Dokončila jsem školu, založila rodinu a jsem spokojená,“ dodala.

Miss dětských domů se stává rok od roku profesionálnější soutěží, a také výkony finalistek jsou podle pořadatelů stále dokonalejší. „Dívky jsou připravenější a volné disciplíny mají propracovanější. Navíc je letos opravdu velká konkurence. Vůbec bych si netroufla odhadnout, které tři korunku získají,“ uvedla před vyhlášením výsledků učitelka z Dětského domova ve Volyni Eva Pomahačová, která pomáhá miss připravovat.

Poprvé v porotě Miss dětských domovů letos zasedla vítězka soutěže krásy Pretty Woman 2008 Veronika Zieglerová. „Myslím, že je to dobrá soutěž, která dívky zapojí a zavede mezi lidi do běžného života. A naopak těm, kteří toho o dětech z dětských domovů moc nevědí ukáže, jak jsou tady talentované, krásné a šikovné slečny,“ dodala.

A to je také podle ředitele Dětského domova ve Volyni Jiřího Pána, který soutěž organizuje, hlavním smyslem akce. „Ukázat veřejnosti, že naše děvčata, i když musejí vyrůstat v dětských domovech, jsou stejně krásná, šikovná i talentovaná jako dívky z ostatních rodin,“ říká.

O tom, že se dívka vlastnící korunku krásy a titul miss nesetkává jen s příjemnými ohlasy, může vyprávět loňská vítězka soutěže Simona Csanyi (15). „Nemyslela jsem si, že je mezi lidmi tolik závisti. Poznala jsem to až po miss. To ochladly i vztahy mezi mnou a mojí sestrou, za kterou jsem jezdila,“ prohlásila Simona. Od modelingu jí odradila i nedávná zkušenost z Miss Junior. „Dost mi tady předhazovali, že jsem z děcáku. Všechno sebevědomí, které jsem na Miss dětských domů nabyla, bylo rázem ta tam,“ dodala. To dobré, co ji soutěž přinesla je, že poznala, co je to být na sebe pyšná. „Ne namyšlená, ale opravdu pyšná -to na sebe jsem. A nové miss bych přála to samé, a také jí chci vzkázat, ať si od nikoho nenechá sebrat své sebevědomí,“ dodala Simona Csanyi.

Soutěž Miss dětských domovů, kterou poprvé uspořádali v roce 1999 pro své dívky zaměstnanci z Dětského domova ve Volyni slavila letos 10 let. Sjelo se na ni třináct soutěžících ve věku od 13 do 18 let z celé České republiky.

Miss dětských domovů - Sabina Fogášová Dětský domov Srdce Karviná

1. visemiss - Romana Kašparová Dětský domov Písek

2. vicemiss - Petra Jílková Dětský domov "Země dětí" Česká Kamenice

Miss sympatie Renata Pohlodková Dětský domov Volyně

Cena za volnou disciplínu - Hana Pilátová Dětský domov Senožaty

Do týdenní školy modelek byla vybrána ještě Michaela Buiová z Boršova nad Vltavou