Kromě nich se na akci sejdou i zástupkyně všech předchozích ročníků Miss dětských domovů. „Většina z nich už je z domovů pryč. Některé mají vlastní rodinu a jsou maminkami, jiné studují nebo pracují,“ uvedl ředitel dětského domova Jiří Pán. Dívky při své návštěvě ostatním poví, co jim soutěž Miss dětských domovů dala.
Zajímavými zkušenostmi si díky soutěži prošla například loňská vítězka Simona Csányi z Dětského domova Pyšely u Benešova. Díky miss se dostala na týdenní školu modelek, kterou pořádala ve Františkových Lázních modelingová agentura Věry Vondraškové. „Tady Simona nafotila fotoobraz, který byl na galavečeru vydražen za devadesát pět tisíc korun,“ zmínila se zástupkyně ředitele volyňského dětského domova Anežka Hosnedlová.
Simona je vzorem pro letošní finalistku z Volyně Renatu Pohlodkovou. „Chtěla bych být modelkou a věnovat se focení. Díky Simoně vím, že to nemusí být jen sen,“ říká.

Miss dětských domovů se poprvé uskutečnila v roce 1999. Pro své dívky ji zorganizovali zaměstnanci Dětského domova ve Volyni. Měla veřejnosti ukázat, že dívky, které musejí trávit část dětství ve státním zařízení, jsou stejně právoplatnými členkami společností, jako dívky z rodin. „Rozdíl je pouze ve ztíženém vstupu do života a proto je nutné je veřejnosti co nejvíce představovat a zapojovat do programů a zvyšovat jejich sebevědomí,“ zmínil se Pán.

Volba nejkrásnější dívky z jednoho dětského domova se za deset let dostala na špičkovou úroveň a postupně se do ní zapojily domovy z celé České republiky. Vývoj je vidět i na choreografii. V roce 2003 už se představitelky jednotlivých dětských domovů na soutěž začaly připravovat pod vedením finalistky Miss ČR 1999 Moniky Bubrlové – Žahourové. V roce 2006 soutěž opět vystoupila o pár kroků výše. Vítězky místních kol z jednotlivých domovů se sešly před volbou miss hned dvakrát. „Nejprve na soustředění, kde trénovaly chůzi, dolaďovaly volnou disciplínu a nacvičovaly choreografii. Podruhé pak u kadeřnic a kosmetiček, které jim navrhovaly účesy a prováděly poslední kosmetické úpravy,“ dodal ředitel domova.

V posledních letech už dívky na soustředění fotí i profesionální fotograf, aby měly ve finále rovnocenné šance , nevozí své vlastní šaty, ale jsou všem zapůjčeny večerní róby.
Pokrok soutěže je ale znát také na porotě. V té zasedají například vítězky soutěží Miss České republiky, známí herci nebo zpěváci a politici. Letos to bude například úřadující Miss ČR 2008 Zuzana Jandová.

Účast na soutěži dále přislíbili například jihočeský hejtman Jiří Zimola, prezidentka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen nebo zástupce generálního štábu Armády ČR Jiří Halaška. Jedním z mediálních partnerů akce je jihočeský Deník.

Mladičká finalistka má sen: Kdyby vyhrála, vzala by rodinu k moři

Finalistka miss Renata Pohlodková
Patnáctiletá Renata Pohlodková, která je v Dětském domově ve Volyni už od svých čtyř let, si pamatuje všechny ročníky Miss dětských domovů. Soutěže se chtěla zúčastnit od malička. Poprvé se do ní zapojila vloni, ale neuspěla ani v místním kole. Až letos se na ni usmálo štěstí a zúčastní se dokonce celorepublikového finále Miss dětských domovů.

Patnáctiletá Renata Pohlodková z Dětského domova ve Volyni od malička sní o tom, že se jednou zúčastní republikového finále Miss dětských domovů ve Strakonicích. Přání se jí dnes do puntíku vyplní. Ve strakonickém městském domě kultury bude dnes reprezentovat Strakonicko i své kamarády z dětského domova.

Kde se vzala ta touha stát se královonu krásy?

Byla jsem na všech ročnících Miss dětských domovů. Když jsem viděla, jak jsou holky naparáděné a krásně učesané, říkala jsem si, že jednou to chci zkusit taky.

Miss dětských domovů váš domov pořádá desátým rokem. Při prvním ročníku vám byly čtyři roky, co si z něho pamatujete?

Vím, že se tehdy miss nepořádala ve strakonickém kulturáku ani v sokolovně, ale v sále Na Nové ve Volyni. Bylo to jen pro holky z volyňského domova. Pak se z ní teprve stala větší akce.

Vyhrála jste místní kolo m iss ve Volyni. Chtěla byste dosáhnout na celkové vítězství v soutěži?

Udělám, co budu moc. Má sestra se soutěže zúčastnila a myslím, že skončila na druhém místě a získala cenu Miss sympatie. Když to půjde, chtěla bych ji překonat.

Miss dětských domovů má stejné disciplíny jako například Miss ČR. Rozhovor, volnou disciplínu, promenádu v šatech i plavkách. Na co je nejtěžší se připravit?

Někomu dělá problém chůze na podpatcích, já hodně trénovala volnou disciplínu – břišní tance. Největší strach mám ale z rozhovoru. Neznáme přesně otázky, které nám moderátor Michal Jančařík bude pokládat.

Je nějaká z dívek, která už se stala vítězkou Miss dětských domovů, vaším vzorem?

Asi poslední miss Simona Csányi z domova Pyšely. Díky soutěži se dostala do týdenní školy modelek. Jedna z fotek, kterou tady nafotila, se pak vydražila za devadesát pět tisíc korun, které dostane její domov.

Takže vaším snem je vydělávat velké peníze?

Spíše bych si chtěla vyzkoušet práci modelek. Focení pro časopisy a podobně. Chtěla bych nafotit vlastní kalendář.

Vítězky soutěže miss získávají zajímavé odměny. Cesty do zahraničí, cestování letadlem a podobně. Kdybyste si mohla přát cokoli, co by to bylo?

Vzala bych celou moji rodinu na dovolenou k moři.

Ví vaše rodina o tom, že se zúčastníte finále Miss dětských domovů?

Ano, vědí to. Jezdím občas domů, tak jsem to mamce řekla. Měla z toho obrovskou radost. Přijde se podívat i na finále soutěže a bude mi držet palce. Stejně jako tety z dětského domova a všechny kamarádky. Myslím, že podporu mám velkou.

Myslíte, že jste favoritkou dnešního finále, nebo máte svůj tajný tip na vítězku?

Myslím, že hodně šancí má Sabina Fogášová z Karviné. Je hezká a krásně zpívá. Zpěv si vybrala jako volnou disciplínu.

Prozraďte, jak se cítí dívka, která se může stát královnou krásy před rozhodujícím finále?

Jsem nezvózní, pomalu ani nespím.