Současná tvář Svinětic, Budyně a Bílska žene slzy do očí.

Lidé jsou unavení, na návsích se kupí hory zničeného nábytku, nefunkčních praček a ledniček.

Na domech jsou stále jasně znát stopy vody a bahna, které se v neděli 5. dubna v noci přehnaly přes sedm obcí v okolí Bavorova – se Sviněticemi, Budyní a Bílskem to byly ještě Měkynec, Pivkovice, Útěšov a Chrást.

Jaroslava Faktora ml. z Bílska vyplavila voda potřetí za sebou v rozmezí sedmi let. V neděli se přidalo i bahno. „V srpnu 2002 to byla jen voda. Po neděli bylo bahno úplně všude,“ popsal.

Téměř letní počasí jemu i dalším vyplaveným lidem dává určitou naději. Mohou alespoň větrat vlhkostí nasáklé domy. „Teď už nic nepotřebujeme, z nejhoršího jsme venku. Nemáme ale žádné zázemí. Do baráku nemůžeme, protože musíme udělat omítky. Zdi jsou ale pořád vlhké,“ upozornil Jaroslav Faktor.

Peníze, které zaplavení lidé mají, musejí investovat do zničených věcí. Nového nábytku, praček, myček, ledniček a mrazáků.

Vše, co lidé obnovují ve svých domech, jde většinou ze záloh od pojišťoven. Obcím má pomoci kraj. Zatím jeho peníze žádná obec nečerpala. „Ještě nemáme pohromadě všechny faktury. Žádost na kraj pošleme až příští týden,“ řekl starosta Bavorova Jan Michalec.

Účty za provedené úklidové práce shromažďují i v Budyni. V Bílsku stále pracují dvě stavební firmy. Jedna čistí požární nádrž od bahna, potok a veřejná prostranství od hrubých naplavenin. Druhá opravuje zničené sportoviště.

Ve všech třech obcích teď mají přijít na řadu místní komunikace a mostky. To, co je v obecním majetku. „Kromě silnic bahno poškodilo i kanalizaci, ale na takovou opravu nemáme. Na tu potřebujeme sehnat dotace,“ řekl starosta Bílska Jiří Vrtílka.

Dalším záplavám na Bavorovsku mají zabránit suché poldry. Nádrže ve volné přírodě, které mají zachytit přívalovou vodu. „Celý den objíždíme s vodohospodáři terén, abychom si upřesnili, kde mají stát. Dva budou před Bílskem a dva před Budyní. Ale podle mého by jich mohlo být i více,“ řekl starosta Budyně Jaroslav Valenta.

Podle jeho informací mají první poldr postavit vodohospodáři před Bílskem. Termín ale zatím není ještě známý.

Svůj dům nechtějí opustit

Dům ve Sviněticích, na který si Lenka Šleisová a Zdeněk Brožák vzali hypotéku, neopustí. A to ani potom, co jim záplavy v neděli 5. dubna zdevastovaly dům. „Nemáme na to, abychom ho prodali a kupovali jiný. Líbí se nám tady. Raději se postaráme, aby se sem voda už nedostala,“ řekla Lenka Šleisová.
Proti přívalové vlně, která se přihnala potokem od Bílska, chtějí zvýšit zídku u zahrádky a kolem domu udělat zátaras. „Koupili jsme i čerpadlo, kterým bychom odčerpávali vodu hned, jak se začne zvedat. S tím už máme zkušenosti,“ poznamenala.

Od neděle je doma z práce a uklízí a vymývá. Denně od rána do půlnoci. S úklidem bahna jim přišli pomáhat rodiče a známí. „Zdeněk ale musel do práce. Já dělám na poště. Naštěstí mi dali dovolenou, ale teď mám paragraf, protože malá ještě ke všemu dostala neštovice,“ řekla.

Záplavy už zažít nechce. „Dva dny jsme spali u sousedky, dva dny v kufru auta. S bahnem v domě jsem neměla žádné zkušenosti. Najednou bylo všude. Vůbec jsem nevěděla, co jak umývat, co dezinfikovat, jak si s tím poradit. Nebyla voda, všechno se pořád přendavalo z místa na místo,“ zdůraznila.

Záplavy rodinu připravily o nábytek a domácí spotřebiče. „Všechno už máme nakoupené nové. Za peníze z pojišťovny. Ta nám vyplatila zálohu a naštěstí zohlednila, že nám všechny doklady zničila voda,“ řekla.

Mladou ženu překvapilo, že do Svinětic přišli i z vodňanského odboru sociálních věcí a nabízeli příspěvek v nouzi.

Lenka by už ráda žila normálně a vrátila se do práce. „Dům už je téměř čistý, elektrika funguje, jen zdi jsou stále mokré. Ale díky čtyřem vysoušečům, které jsme si půjčili, vysýchají rychle,“ uvedla.

Po záplavách jí přibyla nová nemilá zkušenost. „Nefungovala informovanost. Známí mi řekli, že po průtrži jeli hasiči do Budyně, a o tom, jak to vypadá ve Sviněticích, nikdo nevěděl. Lidé ze vsi nevěděli, kde si mohou vyzvednout čistící a dezinfekční prostředky,“ dodala.

Její známá, co bydlí na konci vesnice, prý ani netušila, že hasiči odčerpávají vodu ze zaplavených studní.