Už teď je ale jasné, že pokud se budou v JETE stavět další dva bloky, což nedávno odsouhlasili i krajští zastupitelé, bude to znamenat přivést na jih Čech tisíce nových pracovníků, dělníků a zaměstnanců.

„Během případné dostavby třetího a čtvrtého bloku zde najde práci až tři tisíce lidí a pro následné zajištění provozu obou nových bloků budeme potřebovat až 600 kvalifikovaných pracovníků,“ zdůraznil vysoká čísla tiskový mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.

Před samotnou dostavbou JETE společnost ČEZ plánuje v nejbližším okolí elektrárny zrekonstruovat desítky kilometrů silnic, po kterých se budou prohánět náklaďáky ze stavby, a také rozšířit současné a vybudovat zcela nové ubytovací kapacity pro nové zaměstnance.

Nabírání tisíců nových pracovníků pro dostavbu Temelína se zřejmě nejvíce dotkne nedalekého Týna nad Vltavou. Zde se tak bude muset například změnit řada věcí.

„Budeme po ČEZu požadovat například peníze na zvýšení počtu strážníků městské policie, protože na hlídání bezpečnosti ve městě s přílivem nových lidí už dva strážníci rozhodně stačit nebudou. Chtěli bychom také, aby nám přispěli na opravu městské polikliniky, a to jak exteriéru, tak i interiéru. Poliklinika také samozřejmě bude sloužit přístavbovým dělníkům,“ podotýká vltavotýnský starosta Karel Hájek a dodává, že radnice bude po ČEZu žádat finance například i na rozšíření mateřské školy U Lípy.

Na druhou stranu chtějí Vltavotýnští nabídnout něco i energetické společnosti.

„Snad se s ČEZem domluvíme, aby si v našich bývalých kasárnách postavily nové ubytovací kapacity. Je toho tedy poměrně dost, na co všechno bychom chtěli požádat o peníze. Určitě sem patří i sport a relaxace, těm dělníkům také musíme nabídnou nějaké aktivity, jinak se nám budou pohybovat jen po hospodách, a to je pro město špatně,“ míní Hájek.

Podle odhadů by se třetí blok měl začít stavět v roce 2013 a ČEZ daruje kraji, jako jakousi kompenzaci, čtyři miliardy korun.