Pohmožděná kolena, zlomená zápěstí, potlučené obličeje, šok, úlek. To se vám stane, když přehlédnete žluté prahy mezi parkovištěm a výlohami Obchodního centra Plus na Katovické. Novinka? Vůbec ne! V polovině listopadu 2008 na to Strakonický deník ve své reportáži poukazoval. Za čtyři měsíce k žádné změně k lepšímu nedošlo, i když zhotovitel – Sallerova výstavba z Chomutovska – tehdy řešení hledal. Nenašel.
Zástupce firmy Martin Vokatý v listopadu řekl: „Otázkou je najít to nejvhodnější řešení. Například nasvícení prahů blikajícími solárními panely,“ uvedl. Úrazům ve Strakonicích se ale divil. „V jiných městech prahy fungují bez problémů,“ dodal.
Podle všeho se stav už nezmění. „Stavební firma na použití vodicích prahů trvá,“ informoval za odbor dopravy radnice Václav Býček.
Vyjádření zástupců firmy Sallerova výstavba se nám ale tentokrát nepodařilo sehnat. Martin Vokatý nebral telefon. Podle svých kolegů byl na služební cestě na Slovensku.
Před měsícem se stavební firmou jednal Václav Býček. „Její zástupci nám předložili všechny certifikáty včetně schválení výrobku ministerstvem dopravy,“ upozornil vedoucí odboru dopravy.
Personál z prodejen obchodního centra nabízí poraněným lidem alespoň leukoplast. „Vím jen o případech, kdy se na nás lidé přímo obrátí. Jako třeba paní s oteklou dlaní. Drobná klopýtnutí není čas zaregistrovat. Máme svoji práci,“ řekla prodavačka z prodejny Jysk Martina Vazačová.
Někdy jsou podle ní pády třikrát do týdne, někdy několikrát denně. „Nedávno nám jeden člověk málem rozrazil dveře,“ dodala.
Před několika dny musela do lékárny Dr. Max v areálu nákupního centra budoucí maminka Monika H. Do porodu jí zbývalo jen několik dnů. „Moje první obavy, když jsem vylezla auta, patřily prahům. Hned jsem si vybavila, že se o ně dá parádně zakopnout,“ řekla.
Žluté vodicí prahy nejsou před všemi obchody. Před Okay elektro jsou betonové sloupky. Ve výměně prahů za sloupky vidí nakupující lidé řešení.
Zlámané ruce, oteklá kolena. Na odstranění prahů to nestačí
Z výlohy jednoho z obchodů v nákupním centru Plus na Katovické nedávno smývaly prodavačky krev. Bylo to po pádu ženy, která zakopla o vodicí prahy po obvodu parkoviště. „Zlomila si ruku. S manželem si šli údajně stěžovat na radnici, ale prý jim řekli, že na prahy má stavební firma certifikát a proti tomu na městě nic nezmohou,“ popsala nedávný případ prodavačka. Z obavy o svoji práci nechtěla zveřejnit jméno, redakce ho ale zná.
Radnice nemá proti majiteli pozemku – Sallerova výstavba z Chomutovska – argumenty. Pokud na něj tedy umístil prahy, které schválilo ministerstvo dopravy. „Z pozice starosty města nemohu nařídit jejich odstranění. Mohu jen dál jednat s firmou a apelovat na ni, aby místo zabezpečila jiným způsobem,“ řekl včera starosta Pavel Vondrys.
Přesto prahy dál způsobují nakupujícím újmu na zdraví. Václav Vlček ze Strakonic na ně doplatil zhmožděným kolenem. „Mám ho celé nateklé, ale na rentgenu mě ujistili, že jsou kosti v pořádku,“ komentoval svoji nedávnou cestu do lékárny Dr. Max v areálu nákupního centra.
Na majiteli pozemku mohou takto poškození lidé uplatňovat soudní cestou bolestné. „Podle toho, co se v obchodním centru děje, neplní vlastník povinnost předcházení škodám, což je v tomto případě i újma na zdraví,“ poznamenal k případům poškození zdraví strakonický právník Petr Hoštička.
Dodal, že podle závažnosti zdravotních problémů lze na majiteli pozemku uplatňovat adekvátní finanční náhradu.