Úspěch a možnost přivydělat si děti těší. „To, že za práci dostaneme občas kapesné, se hodí. Třeba před Vánocemi jsme měli alespoň více peněz na dárky,“ zmínila se Anna Červeňáková (13).

Baví ji prý vyrábět hlavně věci z pediku. „Dělám to už asi rok. Teta a ostatní děti mě to naučily skoro hned, jak jsem do domova ve Volyni přišla,“ prohlásila.

Posledními úspěchy dětí bylo například druhé místo v soutěži o nejlepší vánoční ozdobu. Domov za umístění získal dvacet tisíc korun.
„Naše děti jsou opravdu šikovné. Veškeré výrobky, které prodávají nebo s nimi soutěží, vyrábějí ve svém volném čase. Snažíme se je také proto ocenit. Vždy tak třetina získaných peněz posílí jejich kapesné,“ řekl ředitel domova Jiří Pán.

Dalších osm tisíc korun děti přivezly z adventních trhů v Českých Budějovicích. „Na akci prodávaly keramické zvonečky, košíčky z pediku a další drobné výrobky, které samy vyrobily,“ dodal Pán.

Ne všechny peníze může ale domov rozdat na kapesném. „Část jde na materiály na výrobky a další díl většinou na nadstandardní akce domova, které bychom si jinak nemohli dovolit,“ poznamenal ředitel. Letos se děti chystají například na vysněnou návštěvu aquaparku v Praze. Na náklady má kromě jejich výdělku přispět ještě finanční dar, který se rozhodla dětem z Volyně udělit Producentská agentura PROFIL Mariánské Lázně. „Právě ta pořádala vánoční soutěž o nejhezčí ozdobu a nakonec si ještě vybrala domov, který dodatečně ocení,“ vysvětlil.

O jakou částku půjde, zatím neví. Ocenění bude dětem předáno 14. února na vyhlášení soutěže Missis v Chomutově. Právě tato soutěž, kterou agentura pořádá, podporuje děti v dětských domovech.