Dva metry hluboká díra se zábradlím. Tak vypadá studna na hradě pod schodištěm do muzea už déle než dva roky.

Lidé, vstupující na hlavní hradní nádvoří, k ní většinou hned zamíří, ale vody se v ní nedočkají. Kroutí nad tím hlavou i dělník z nedaleké stavby Pavel Staněk ze Strakonic. „Vůbec nevím, o co by se mohlo jednat. Asi je to studna,“ dodal.

Radnice má projekt na dokončení studny hotový. Ten řeší nejen odtěžení zeminy, ale i archeologický průzkum a analýzu nalezených vzorků. To vše by mělo přijít zhruba na milion korun.

Podle místostarostky Ivany Říhové o budoucnosti studny rozhodnou peníze. „Pokud by se našel vhodný dotační titul a my v něm uspěli, mohli bychom hned začít už letos. Ale podle mých zkušeností to spíš vypadá na příští rok,“ poznamenala. V aktuálním rozpočtu na studnu žádná konkrétní částka není.

Rádoby studna svádí jedny k odhazování odpadků, druzí do ní házejí na památku mince, jako by byla skutečná. To neuniklo pozornosti výrostků, kteří odtud údajně loví peníze magnetem. Tomu se podivil starosta Pavel Vondrys. „To vše se děje i přesto, že je tam mříž,“ podotkl.

Vrt ukázal skalní podloží v hloubce 12,5 metru, přičemž už ve čtyřech se má objevit voda. Kvůli termínům vázaným na dotace tehdy nebylo možné studnu vyhloubit. Došlo tedy jen k odtěžení dvou metrů a jejímu ohrazení. Podle archeologa Jana Michálka byl v zatím odtěžených částech nalezen keramický materiál datovatelný do 2. poloviny 13. století.

Studna byla nečekaně objevena při rekonstrukci hradu v letech 2005 a 2006. Na její existenci ukázal geologický průzkum. Archivní doklady potvrdily, že tam kdysi něco podobného studni bylo.