Čtyřiadvacet dětí z Dětského domova ve Volyni stále ještě bydlí na internátu. Volyňské zařízení je jediné v kraji, které ještě nepřestavělo ubytování dětí na buňky rodinného typu. Domov potřebuje na rekonstrukci přibližně 26 milionů korun.

„O peníze z fondů Evropské unie na vytvoření tří nových bytů 5+1 jsme žádali už dvakrát. Vždy ale neúspěšně. Letos to chceme zkusit do třetice a doufáme, že budeme konečně úspěšní,“ zmínil se ředitel volyňského dětského domova Jiří Pán.

Vyhlídka na bydlení rodinného typu, kde má každá osmičlenná skupinka dětí svůj obývák, kuchyňku i koupelnu, se zamlouvá i Honzovi Mazanovi (14). „Bylo by dobře, kdybychom měli buňky. Je tam větší klid a je tu i kuchyňka, kde můžu i sám něco uvařit. Chvíli jsem tu bydlel, ale teď jsem na internátu a už jsem si tu zvykl,“ říká Honza, který je v dětském domově přes tři roky.

Podle ředitele Pána jsou rodinné buňky bydlením, jaké by mělo být v každém dětském domově. „Dětem se tím alespoň přiblíží skutečný život a povinnosti v běžné rodině,“ dodal.

Takové zázemí připadá lepší i vychovatelům. „Na buňce mají děti více soukromí, své doma. Na intru to dopadá většinou tak, že je vše kromě postele společné,“ říká vychovatelka Marta Vintrová. To, kde děti bydlejí, se podle ní promítá i do jejich chování. „Na buňce vědí, že tu mají své věci, že se o ně musí starat a uklízet si je. Na intru takovou zodpovědnost nepociťují,“ vylíčila své zkušenosti.

O tom, zda nové bydlení ve Volyni skutečně bude, rozhodnou až získané dotace. Na tři dvoupodlažní – mezonetové – byty o velikosti 5+1 s příslušenstvím a pokojem pro vychovatele má ale už domov vyčleněné místo v podkroví hlavní budovy.