Několik strakonických lékáren už v pondělí 2. února vracelo lidem ze svého třicetikorunový poplatek, nechtěly přijít o zákazníky. V praxi to vypadá tak, že lékárník sice polatek vybere, ale ze zvláštní kasičky dá klientovi třicet korun zpět. "Od rána nebyl nikdo, kdo by si tyto peníze nevzal," řekla Ivana Muradová z lékárny u polikliniky.

Jiří Staněk z další strakonické lékárny Zelený Orel a zároveň šéf lékárnické komory v okrese dodal: "Osobně si myslím, že to není o prvním dnu bez poplatků. Lidé i v souvislosti s krizí vyčkávali, jak to všechno dopadne. Rozhodnutí kraje obchází zákon a pro mě to znamená, že nejsme první stát. Už když se schvalovaly poplatky, lékárnická komora tvrdila, že na nich trvat nebudeme. Také se nám snížila marže z léků a ministr Julínek změnil i doplatky na léky. Když nás nechtějí, ať to řeknou rovnou."

Co občané?

Lidé mají v nové situaci zmatek.Shodují se, že už by se měli politici domluvit a zavést jednotný způsob. Buď platit všude, nebo nikde. "Takhle nikdo vlastně neví,co má dělat. Sotva jsem si zvykli, že platíme, zase je to jinak," tvrdívodňanský obyvatel Josef Kovárna.

Jana R. ze Strakonic považuje celou záležitost jen za povolební vyřizování účtů mezi ODS a ČSSD. Podle ní ale nikomu nejde o obyčejné lidi, kteří těmito populistickými změnami dost trpí. "Já si klidně do strakonické nemocniční lékárny dojdu, ale co lidé z Volyně, Blatné, Vodňan? Ti přece nepojedou kvůli jednomu receptu padesát kilometrů. Obdivuju soukromé lékárny, že poplatky vracejí. Navíc nevěřím tvrzením, že je vše podle zákona," dodala.

Jaké jsou možnosti?

V krajském zařízení nezplatíte a podepíšete darovací smlouvu. Tou vám kraj vlastně daruje peníze, které byste ještě 31. ledna muselizaplatit. V soukromé lékárně zaplatíte a můžete si od lékárníka vzít ze zvláští kasy 30 korun, nebo tuto částku odmítnete.

Mnoho lidí dar od kraje nechce

Na chirurgické ambulanci bylo od půlnoci ze soboty na neděli, kdy rozhodnutí kraje o poplatcích začalo platit, až do 11 hodin v pondělí 2. února celkem 58 lidí. Z toho 39 lidí zaplatilo a dalších 19 poplatek neplatilo a podepsalo darovací smlouvu. Cévní poradnou prošlo za pondělní dopoledne 11 pacientů a všichni poplatek uhradili. Podle slov primáře chirurgického oddělení Jiřího Hlada řada klientů platí i proto, že by v souhrnu přesáhli částku 3000 korun a sumu darovanou krajem by museli danit.

Interna - s darovací smlouvou odešli dva lidé

Z interního oddělení strakonické nemocnice odcházeli v pondělí tři lidé. Jeden zaplatil, jeden byl osvobozen kvůli nesvéprávnosti a třetí podepsal darovací smlouvu. Podobná situace byla i v neděli, kdy si poplatky nechal hradit krajem také jen jeden člověk. Informoval o tom primář interního oddělení Ivo Horný.

Každá koruna je dobrá

Všechny maminky, které v pondělí odcházely se svými dětmi ze strakonické porodnice, přijaly dar kraje a poplatek neplatily. "Každá koruna dobrá," řekla jedna z nich.

Lékárníci se bouří

Na dveřích dvou vodňanských a jedné bavorovské lékárny stojí výzva, upozorňující, že pacienti mají všude stejný nárok na úlevu od poplatků a proto je personál lékáren ochotný svým zákazníků vypsat Žádost o propacné regulačních poplatků v těchto lékárnách.

"Je pak na jejich zvážení, zda doklad zašlou na krajský úřad a na kraji, jak na to zareaguje," uvedla manželka majitele Zdeňka Kejzlarová.

Tak jako oslovení lidé ve vodňanských ulicích dodává, že je v placení poplatků hrozný zmatek. Domnívá se se zhorší situace kvůli tomu, že kraj poskytujeúlevy pouze některým. "Původně to prý měl být sociální příspěvek kraje, ale využívají ho všichni stejně- majetní i neamajetní," řekla.

Ve vodňanské poliklinice sídlí vedle ordinací praktických lékařů, kde se poplatky platíi Zdravotnická záchranná služba, jejíž lékař mimo výjezdy zajišťuje od 18 do 22 hodin pohotovost. Jednou týdně tam ordinuje i neuroložka písecké nemocnice MUDr. Judita Ševčíková. Na záchrance ani na výjezdní ambulaci se poplatky neplatí.

"Myslím si, že někteří ldé půjdou raději na pohotovost. Ušetří tak nejen třicet korun za svého lékaře ale i čas, který by dopoledne strávili v čekárně," řekla Miluše Toporová z Vodňan. Na neplacení poplatků má názor ten, žese alespoň v nemocnici mělv ponechat. Říká to ipřesto, že tam má právě syna. "Poplatky by měly uhradit alespoň celodenní stravování," dodala.

V podndělí 2. února dopoledne se pacienti o dar od krajena ambulanci neurologie nezajímali. "Z desítky, která sem příšla, všichni poplatek zaplatili," řekla Judita Ševčíková.