Řidiči stále spoléhají, že za ně každou nehodu i při škodě do sto tisíc korun, sepíše policie. „Formulář pro pojišťovnu v autě nevozím. Musím se na všechno teprve informovat,“ řekl Zdeněk Gschwendtner (30) z Blatné.

Přiznal, že má sice starší auto, ale že jezdí opatrněji. Novela silničního zákona se mu ale jako několika dalším osloveným řidičům na Strakonicku nelíbí. „Pochybuji, že se řidiči dohodnou. Podle mého musejí být policisté u každé nehody,“ dodal.

Pojišťovny už bouračky nahlášené řidiči likvidují. Česká zaznamenala od ledna více než poloviční nárůst hlášení dopravních nehod bez policejního protokolu. „Podle poznatků likvidátorů vyplňují klienti euroformulář pečlivě a čitelně,“ uvedl tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Na Strakonicku zatím většinou vyjížděli dopravní policisté k opodstatněným případům. „Tam, kde jsme být museli. Kde došlo ke zranění, škodě nad sto tisíc či poškození jiného majetku,“ potvrdil policista Jaroslav Tchorzewský. Řidiči, kteří spoléhají, že si k lehčím nehodám stejně policii přivolají, si mohou pohoršit. I když za to ze zákona není žádný postih. Podle šéfa služby dopravní policie Petra Kukrála budou dopraváci na místě nehody postupovat striktně podle zákona. „Účastníky nehody postihneme za přestupky, ke kterým došlo a odjedeme,“ řekl. První statistiky vypovídají o úbytku nehod. Vloni do 22. ledna řešili policisté 68 nehod. Letos 42.

Servis pojišťovny
Pokud klient České pojišťovny euroformulář k sepsání nehody se škodou do sto tisíc nemá, může se obrátit na asistenční službu. Ta na požádání přiveze formulář k místu nehody, poradí a pomůže s vyplněním. Radu poskytnou i operátoři v klientském servisu. Když se účastníci nehody nemohou na míře zavinění dohodnout a incident je beze svědků, doporučuje pojišťovna přivolat policii. Pokud by se nepodařilo nároky prokázat a strůjce nehody by svou vinu popřel, došlo by až k odmítnutí odškodnění.

Kdyby nebyla policie, nastal by konec světa

Řidiči si zatím nezvykli, že si u nehod do sto tisíc korun musejí poradit bez policistů. Jak to vidí čtrnáctileté dívky ze Základní školy T. G.  Masaryka z Blatné?

Na snímku nahoře zleva Denisa Pýchová, Kateřina Levá. Dole zleva Vendula Novotná, Šárka Jiřincová, Aneta Hochmuthová.

Víte, že tento zákon existuje? Zdá se vám správný?

Vendula: Není správný, protože ten, co nehodu zavinil, klidně si třeba ujede.

Denisa: Není. Budou na to doplácet ti řidiči, kteří nehodu nezavinili.

Kateřina: Já také souhlasím s tím, že není správný. Od toho jsou přece policisté, aby nehody řešili.

Šárka: Řidiči se budou hádat a vymýšlet si, jak to bylo.

Aneta: Policisti budou u nehod scházet.

Co budou dopraváci dělat, když jim ubydou jízdy k lehčím nehodám?

Kateřina: Zanikne dopravní služba.

Šárka: Ztloustnou.

Vendula: Mohou se věnovat něčemu jinému.

Denisa: Nevím.

Aneta: Budou mít celý den klid.

Jsou současné zákony promyšlené?

Denisa: Ne. Politici myslí jen na sebe a ne na lidi.

Kateřina: Nejsou. Čekám, že se i tento zákon co nevidět změní.

Vendula: Zákony se stále mění. Něco začne platit a za čas se to vrátí zpátky. To musí vést ke spoustě omylů.

Šárka: Politici se pořád jen dohadují. Je to vidět v televizi. Jeden dělá druhému naschvály. Hlavně když jsou každý z jiné strany.

Aneta: Měli by víc myslet na lidi.

Myslíte, že od teďka ubude nehod?

Vendula: Neubude.

Kateřina: Ne. Lidi si budou víc dovolovat a od nehod budou ujíždět.

Denisa: Nehod nevím, ale teď stojí každé ráno plolicisté u školy a je to znát, auta jezdí pomaleji.

Šárka: Trochu se zlepšila situace v dopravě ve městě.

Co pro vás policista představuje?

Společně: Autoritu, Mám z něj respekt a cítím se bezpečněji. Strážce lidí. Policie znamená bezpečnost. S policisty mají věci svůj řád. Kdyby nebyla policie a každý si dělal co chtěl, bylo by víc zločinů a nastal by konec světa.