Jednou z těch, kdo za vybudování haly ve sportovním areálu na Sídlišti jsou, je Eva Krausová, v jedné osobě hráčka, trenérka družstva žen i zaměstnankyně radnice. Sobotní slavnostní otevření haly pro ni bylo velkou satisfakcí. „Doufám, že to házené ve Strakonicích pomůže, lidé se k nám vrátí a naučí se zase chodit na zápasy,“ řekla. Předseda oddílu házené Jiří Dobeš na její adresu poznamenal: „Vzala všechny starosti na sebe a zasloužila se o to, že nám už nebude vadit vítr a déšť.“

Čtyřicetiletý Petr Mašek, který hrál házenou ve Strakonicích 22 let, litoval, že tohle všechno nepřišlo dříve a on nemohl v nové hale prožít alespoň část své sportovní kariéry. „Vlastně jsme vůbec nehráli doma. A právě zápasy před vlastním publikem člověka tím správným způsobem nabíjejí,“ dodal.
Josef Dobeš, který celým slavnostním dnem provázel, zdůraznil i úlohu regionálního tisku. To, že Strakonicím citelně chybí krytá hala, se tak stalo všeobecně známou věcí i díky článkům v něm. „Na to, kdy už konečně budeme mít halu, se nás ptali i lidé úplně odjinud,“ dodal.

Předseda jihočeského svazu házené Petr Sedláček poukázal na to, že strakonický oddíl je jedním z největších na jihu Čech. Vloni měl 320 členů. „Obrovský podíl má zejména v mládežnických soutěžích,“ poznamenal. A tak široká členská základna si podle něj důstojné zázemí zaslouží.
Slavnostní zahájení však nebylo jen o oficialitách. V jednu chvíli se házenkářská hala dokonce proměnila na aukční síň. Dražil se totiž míč podepsaný reprezentanty a oporami německé bundesligy Filipem Jíchou a Janem Filipem. Po dlouhé licitaci ho za šest tisíc korun nakonec získali zástupci strakonického družstva mužů Roman Marienka a Miroslav Vávra.

Průběh výstavby

Realizace plánů nebyla podle Evy Krausové nijak jednoduchá. Úvodní studii zastřešení má na svědomí projektantka Petra Dobešová. Na ni navázal projektem Václav Martan. První dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dělala tři miliony korun. Tehdy panovaly rozpaky, zda se do toho vůbec pouštět. Pak ale radnice zbytek do 10,5 milionu korun potřebných na první etapu přidala. „Už tehdy se za vznik haly postavil starosta Pavel Vondrys,“ zdůraznil Jiří Dobeš.

Od srpna roku 2006 do května 2007 vznikly základy, oblouková střecha, podklad pro umělý povrch a rozvody elektřiny. V roce 2007 TJ ČZ nebyla s žádostí o dotace úspěšná. V roce 2008 přišla další injekce z ministerstva, tentokrát ve výši 7,5 milionu korun. O částku do 16,7 milionu korun se opět postarala strakonická radnice. „V červenci mohla stavba pokračovat a den před Štědrým dnem došlo ke kolaudaci,“ popsala Eva Krausová.

Plány do budoucna

Kolaudací zastřešené haly ale podle Jiřího Dobeše vše neskončilo. „V plánu je třetí etapa, při které by mělo vzniknout sociální zařízení a další zázemí,“ vysvětlil. Pavel Vondrys přislíbil podporu. Ani státní tajemnice a náměstkyně ministra školství Eva Bartošová, která na otevření haly přijela, nevyloučila možnost získání státních dotací.

Kolik hala stála?
27,2 milionu korun byly náklady na obě etapy výstavby házenkářské haly. Investorem i majitelem objektu je TJ ČZ.
10,5 milionu korun činily dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
16,7 milionu korun byl příspěvek města Strakonice.