Hody pro Miloše Zemana

První podívanou ve zdejším zemědělském družstvu, které je rovněž členem OS Přátelé Miloše Zemana, byla pravá jihočeská zabijačka, pak následovaly vepřové hody. „Potěšilo mě, že volební autobus Zemák stojí na dvoře hoštického zemědělského družstva. Že ho před léty nezískala ultrapravicová strana a neroztloukla ho na plánovaném happeningu kladivy,“ řekl mimo jiné jeden z nejznámějších českých politiků. Stále fandí své bývalé straně, ale její postoj k zahraničním misím českých vojáků považuje za hloupost. Během odpoledne poskytl Miloš Zeman Strakonickému deníku malý rozhovor.

Postoj ČSSD k vojenským misím považuji za zbabělost a hloupost

Vraťme se k loňským říjnovým volbám do krajských zastupitelstev a do Senátu. Co jste na vítězství ČSSD říkal?
Sociální demokracii jsem popřál, aby ji tento úspěch neukolébal. Důležité ale je, jak se nové krajské vedení osvědčí.

Změní se podle vás politická situace v krajích? V Českých Budějovicích vystřídal hejtman Jiří Zimola (ČSSD) Jana Zahradníka (ODS)?
Kraje mají poměrně rozsáhlé kompetence. Ať už ve zdravotnictví, dopravě či v dalších oblastech. Teď bude záležet na schopnostech hejtmanů a jejich týmů, jak se s tou situací vyrovnají. Já sám, jak víte, vždy dával přednost menšinovým vládám. Ta se nemůže vymlouvat na to, že koaliční partneři hatí její program. Tento systém nemá alibi a je to poctivá hra. Když jsou velké koalice, zejména ČSSD a ODS, mám pochybnosti o tom, zda taková spojení mohou efektivně fungovat.

Myslíte, že pro obyčejné lidi to může být znatelná změna?
Myslím, že to může být velmi znatelná změna. Ale záleží na kvalitě hejtmana a jakou práci za sebou zanechá.
Ztotožňujete se i se současnou politikou ČSSD?
Jsou věci, které v politice ČSSD oceňuji. Kromě zrušení poplatků i boj proti radaru. Ale jsou věci, se kterými nesouhlasím. A to je konkrétně postoj sociální demokracie k vojenské misi zejména v Afghánistánu. To pokládám za zbabělost kombinovanou s hloupostí. Proti teroristům se má bojovat a kde jinde, než právě v Afghánistánu.

Co říkáte neustálým změnám zákonů? Například zavedení poplatků ve zdravotnictví a nyní jejich plánované rušení?
Je správné, že se poplatky ruší. A bylo nesprávné, že se zavedly. Uvědomte si, že Robert Fico na Slovensku vyhrál volby mimo jiné díky slibu zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Co děláte v současné době?
Až skončí náš rozhovor, tak se hodlám dát do jitrnice, protože dobrá jitrnice je nejlepší studená. Teď vážně. Dílem žiji na Vysočině, dílem se svojí rodinou v Praze. Hodně čtu a byl jsem si i zalyžovat na běžkách.