Jako první čekala obnova těch nejzchátralejších – v Malenicích, Zlešicích a Straňovicích. Kromě čistění musely být na kříže dodány i plastiky umučeného Ježíše Krista a Panny Marie. „Kříže byly neudržované a na žádném z nich už Panenka Marie nebyla. Museli jsme je nechat odlít kompletně nové,“ vzpomíná na opravy starosta obce Josef Bláhovec.

Překvapení čekalo na dělníky při dalších pracích. Část křížů kolem cest totiž čas pohřbil pod zem. „Kolem jejich spodní části bylo někdy až devadesát centimetrů naneseného bahna,“ zmínil se Bláhovec.

Po odkrytí země se po letech objevily i sokly křížů. V Malenicích například s letopočtem 1863. „Nikdo neměl ponětí, že na něm něco takového je,“ říká starosta. Tento kříž byl podle něj v nejhorším stavu. Vrůstal do něj šeřík a celý se otáčel. Hrozilo, že se zřítí.

S udržováním sakrálních památek souhlasí i Ladislava Modlitbová z Malenic. „Toho, že jsou kříže nové, jsem si všimla. Myslím, že jejich oprava se celkem povedla. Je dobře, že se je obec snaží dát do pořádku,“ poznamenala.

Obec pátrala i po historii křížů. „Měly být stavěny na památku nějaké události, která se na jejich místě stala. Z jakého důvodu byly postaveny ale ty na Malenicku, se nám zatím zjistit nepodařilo,“ přiznal starosta.

Na katastru obce je devět podobných křížů. Maleničtí by se postupně chtěli pustit do rekonstrukce všech. Do opravy tří křížů šlo loni 60 000 korun, z toho bylo 45 000 korun z dotací.