Zrušením části sadů a luk chce obec zajistit možnost výstavby rodinných domků.

V Chelčicích chtěl stavět domek i Jakub Slavík. „Pocházím odtud a mám tady známé. V obci se mi moc líbí. Navíc je i dobře položená. Do Vodňan je to tři kilometry a do Budějovic, Prachatic nebo i Strakonic také jenom kousek,“ zmiňuje výhody. Že obec nemá volnou parcelu pro výstavbu ho proto dost mrzí. „Ještě nejsem rozhodnut, že začnu stavět jinde. Uvidím, jestli obec ještě nějaké vhodné prostory nenajde,“ poznamenal Slavík.

Území, kde by mohly vzniknout parcely, leží mezi čistírnou odpadních vod a samotou U Sečků směrem k Libějovicím. „V současné době jsou tu ovocné sady a louky. S uživatelem většiny těchto ploch jsme se už předběžně dohodli, že nám po dožití výsadby pozemky uvolní,“ zmínil se Iral. Obává se však, že jde o dlouhodobější záležitost. „I když máme s vlastníky předběžnou dohodu na odkoupení, to nejdůležitější, což je dojednání podmínek a ceny, nás teprve čeká. Odhaduji, že sítě a komunikace budou na parcelách až tak za pět až šest let,“ poznamenal Jiří Iral. Přibližně tak dlouho by mělo totiž trvat i dožití výsadby.
Další možnost, jak zajistit lidem bydlení je výstavba bytových domů. Na ty obec vyčleněné pozemky má, ale pustit se do ní nechce. „Rozšiřování bytového fondu obce není v našem zájmu a myslím si, že výstavba bytovek je z architektonického hlediska pro venkov méně vhodná. Prvořadé je poskytnout lidem možnost vlastního bydlení. V bytových domech jsou navíc často problémy s některými nájemníky,“ dodal Iral.

Poslední bytový dům byl v obci postaven ještě před rokem 1989. Téměř na všech dosud rozprodaných parcelách, které byly ve vlastnictví obce, jsou už domky nebo se jejich výstavba dokončuje. Ostatní pozemky se sítěmi a komunikacemi z let 1987–88 jsou ve vlastnictví soukromých osob. I přes snahu obce k dohodě o jejich odkoupení nedošlo.