Čekání, zda přijde výpověď. Taková je současná realita pracujících ve firmě ČZ, a. s. „Je mi teprve pětatřicet, tak snad časem nějaké místo najdu. Nejhorší je teď nejistota, zda se výpověď bude týkat i mě,“ řekla žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Bojí se, že právě to by mohla být záminka.

Vedení už oznámilo propuštění 104 lidí ve svých divizích a dalších 15 v dceřiné společnosti Řetězy z celkového počtu zhruba osmnácti set současných zaměstnanců.

Podle mluvčího firmy Jana Pěnkavy zatím nejde o žádný konkrétní seznam. „Více než sto lidí, to je hromadné propouštění, takovou věc jsme museli s předstihem nahlásit na úřadu práce. Výpovědi mohou přijít až třicet dní poté. Předpokládáme, že ti, kterých se to týká, by měli skončit nejdříve do konce dubna,“ vysvětlil Jan Pěnkava.

Firma řeší krizi už od konce roku. Nejprve prodloužila vánoční volno, pak se rozloučila s pracovníky najmutými přes agenturu, což byli Slováci. Ale ani to nestačilo. „Ze zpráv od zákazníků můžeme jen stěží odhadnout dlouhodobější vývoj. I náš největší odběratel, mladoboleslavská škodovka, jen čeká, co udělá trh a nemá širší koncepci,“ poznamenal Pěnkava. Snižování počtu zaměstnanců půjde podle něj napříč všemi divizemi firmy ČZ. Více se dotkne sériových výrob. Tam, kde je kusová výroba, jako třeba v nástrojárně, je zatím přece jen více zakázek a dopady nebudou tak citelné.

Propouštění ve Strakonicích chystá i místní provoz Madety. Podle informací z vedení firmy se na tomto rozhodnutí nezměnilo nic. V tomto případě však výpovědi zhruba padesátce zaměstnanců nebudou mít status hromadného propouštění. Vedení Madety totiž hodlá strakonický provoz utlumovat postupně nejméně v rozmezí několika měsíců.

Podle ředitele úřadu práce Josefa Samce pro lidi z Madety přímo v potravinářském průmyslu místa nejsou. „Snad se někteří provozní pracovníci uplatní v příbuzných technických oborech,“ konstatoval. Na druhou stranu jsou stále volná místa číšníků, kuchařů, zedníků, ale i řidičů. „V případě, že má uchazeč o zaměstnání reálnou šanci získat takové místo, umožníme mu získat řidičský průkaz na nákladní automobil formou rekvalifikace,“ přislíbil Josef Samec.
Další velká firma s vazbou na automobilový průmysl Fezko Thierry se na přelomu roku rozloučila se 45 zaměstnanci. Nyní ale podle slov ředitele úřadu práce žádné hromadné propouštění nenahlásila.

V okrese podle něj ani není firma, která by kvůli krizi musela skončit nadobro.

Situace na trhu práce na Strakonicku:
2342 lidí bylo v evidenci strakonického úřadu práce.
5,82 procenta byla míra nezaměstnanosti.
459 uchazečů o zaměstnání mělo změněnou pracovní schopnost.
157 absolventů škol bylo bez místa.
1035 volných míst bylo v nabídce úřadu práce. Údaje k 31. prosinci 2008