Ve Volyni končí skládka. Nevyhovuje normám Evropské unie. Lidé budou od července vyvážet odpad do sběrného dvora. Ten musí ale nejdříve projít rekonstrukcí za přibližně devět milionů korun. Volyně tyto peníze nemá.

Investice je tak závislá na dotacích. Pokud město peníze nezíská, bude muset hledat náhradní řešení. „Dvůr by zatím fungoval pro některé druhy odpadů. Věříme ale, že peníze získáme. Zatím jinou variantu nemáme,“ říká starostka Volyně Lenka Nestřebová.

Čáru přes rozpočet to udělá rodině Martiny Zuskové z Volyně. „Brácha staví a se sutí jezdíme na skládku tak třikrát do měsíce. Nevím, co pak budeme dělat. Snad město najde vhodné místo na takový odpad,“ doufá Zusková.

Ve sběrném dvoře ve Slovenské ulici chybí velkoobjemové kontejnery na komunální odpad. „Kolik jich pořídíme, a za jakou cenu, ještě nevíme. Bude záležet na projektu. Ten by měl zohlednit kapacitu odpadů ve Volyni a říci přesný počet,“ zmínila se za odbor životního prostředí města Edita Dvořáková. Na zhotovitele projektu je vypsané výběrové řízení.

Kromě toho musí město opravit i povrch sběrného dvora. „Chtěli bychom ho vydláždit a počítáme také s úpravou budovy, která slouží jako zázemí pro zaměstnance a oplocením,“ poznamenala starostka. Potvrdila, že opravy dvora nebudou mít vliv na zvyšování poplatků za komunální odpad.

Skládka, kam mohou Volyňští vyvážet po zaplacení tohoto poplatku odpad zdarma, má fungovat do 16. července 2009. „Podle zákona o odpadech musejí být do tohoto data zrušeny všechny skládky, které nevyhovují nejpřísnějším normám Evropské unie,“ zmínil se za oddělení odpadového hospodářství krajského úřadu František Tůma.

Důvodem k likvidaci není podle něj nedostatečná kapacita. Nevyhovuje například minerální izolace. „Má být padesát centimetrů a ve Volyni je jen kolem pětadvaceti až třiceti centimetrů,“ uvedl.

Do budoucna musí město sehnat peníze i na revitalizaci skládky. „Budeme ji zavážet a zatravňovat. To je běžný postup,“ řekla starostka.
Skládka komunálního odpadu ve Vimperské ulici, která vznikla v devadesátých letech, ve své době vyhovovala všem parametrům. V létě letošního roku má být společně s dalšími čtyřmi nebo pěti skládkami v kraji uzavřena.

Co říkáte uzavření skládky a rekonstrukci sběrného dvora ve Volyni?

František Hrad, Volyně: Bojím se, že sběrný dvůr ve Volyni nebude stačit, až zavřou skládku. Bylo by ho potřeba rozšířit, abychom nemuseli jezdit do jiných měst a za odvezení odpadu doplácet.

Petr Holoubek, Volyně: Sběrný dvůr často nevyužívám. Skládka je podle mého ve městě potřeba. Kam jinam by lidé vyváželi suť nebo zem a podobné materiály, kterých se potřebují zbavit.

Jaroslava Fouňová, Volyně: Sběrný dvůr je podle mého dost malý na to, aby stačil všem obyvatelům pokud ve městě nebude skládka. Já osobně moc nevyužívám ani jedno. Snažím se třídit.

Marie Kukačková, Čestice: Nejsem z Volyně, tak se mě to osobně nedotýká. Myslím ale, že jsou potřeba. U nás jsou každý podzim a jaro sběrné dny, a to se až člověk diví, co všechno je potřeba vyhodit.

Helena Rolencová, Volyně: Skládku ani sběrný dvůr nevyužívám. Odpad vytřídím do kontejnerů nebo do popelnice. Když jsem vyhazovala televizi odvezl ji syn do sběrného dvora.

Klára Alešová, Slávka Petráková