Narodil se v roce 1909 na severu v obci Jasenice, která nyní leží v Polsku. „Tatínek měl jednoho sourozence – sestru Marii. Byla o sedm let starší a zemřela v 92 letech,“ vzpomíná jeho dcera Věra Bernatziková (70).

Karel Bernatzik se s rodiči ve svých třech letech odstěhoval do Litvínova, kde jeho otec pracoval jako mistr v továrně na nábytek. Tady také chodil do školy. Potom vystudoval obchodní školu v Teplicích. Od roku 1930 byl zaměstnán u Okresního soudu v Lokti na Sokolovsku. „Tam pracoval do září 1938. V tomto roce se odstěhoval s rodinou do Vodňan. Od 1. prosince 1938 dostal místo u Okresního soudu ve Strakonicích, kde žije dodnes,“ dodala jeho dcera. Do důchodu šel v roce 1976.

Karel Bernatzik zažil císaře Františka Josefa a všechny československé i české prezidenty. „Celý život včelařil a pracoval na zahradě,“ vzpomíná Věra Bernatziková. Několik let pracoval i jako místopředseda včelařů ve Strakonicích.

Za svůj život vychoval čtyři děti, dožil se sedmi vnoučat a 11 pravnoučat. I ve svém věku rád chodí na procházky, čte a poslouchá zprávy v rádiu.
Karel Bernatzik je druhý nejstarší žijící občan města. Celkem mají letos oslavit 100. narozeniny čtyři lidé – dvě ženy a dva muži.