Jan Bláha (85) je ve vodňanském domově pro seniory (DS) dva roky. Pochoval tu i manželku. Ve zprávách slyšel o krácení dotací pro domovy důchodců. „Doplatíme na to my. Pokud se sáhne na personál, kdo se o nás bude starat? Máme tu většinu ležáků,“ podivil se.

Kvůli škrtům se klienti zdejšího DS letos zřejmě nedočkají ani výtahu, ani kompenzačních pomůcek. Mohou mluvit o štěstí, když se nesníží i kvalita poskytované péče.

 Nejsou peníze. Na provoz dostane zařízení o polovinu méně než loni. „Žádali jsme ministerstvo o šest a půl milionu korun. Dostali jsme tři miliony sto padesát tisíc,“ řekla šéfka centra sociální pomoci Marcela Kellnerová.

Úbytek peněz registrují všechna zařízení tohoto typu. V Blatné žádali o devět milionů. „Dostali jsme necelé čtyři miliony,“ míní ředitel DS Václav Kroupa. O polovinu dotací přijde i Městský ústav sociálních služeb ve Strakonicích. Pod něj patří domov pro seniory Jezárky a Lidická. Jeho ředitel Karel Seknička ale výši dotací tají. Zdá se mu předčasné o nich mluvit. Všichni tři spoléhají na schůzku členů jihočeské sekce Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která bude 20. ledna. „Chceme dojednat společné kroky k poskytnutí dalších prostředků,“ zmínila se ředitelka Kellnerová.

 Snížení dotací dopadne i na kvalitu služeb. „Přikročili bychom k úsporám mzdových nákladů, což je snížení počtu ošetřujícího personálu. Došlo by i na zrušení nákupů kompenzačních pomůcek a dalšího vybavení. Zajištění provozu by mělo přednost i před realizací některých investic a oprav,“ dodala ředitelka. Na provoz musí sehnat alespoň dva miliony. Z ministerstva, od zřizovatele, z rezerv, redukcí nákladů.