Prvním krokem je přesun do Komerční banky, za kterou dalo město 31 milionů korun. V části budovy zůstává i nadále banka v dlouhodobém pronájmu.

Z bývalého okresního úřadu tam před koncem roku přesídlilo životní prostředí, živnostenský úřad a informatika. Zamíří tam v nejbližší době i oddělení správní a část odboru rozvoje.

V prostorách vypůjčených od státu v bývalém okresním úřadě zůstane zatím oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů a také sociální odbor. Podle mluvčí radnice Marie Kotlíkové zůstane mimo Velké náměstí nastálo jen doprava. „Ta se z budovy státního zastupitelství v ulici Žižkova vystěhuje do areálu po silničářích v ulici Krále Jiřího z Poděbrad snad už v červnu,“ nastínila.

Sestěhování ušetří čas i Janu Skoupilovi (55) ze Strakonic. „Když potřebuji jednu věc vyřídit na stavebním i na životním prostředí, nemusím běžet až za park,“ popsal.

Aby se úřad dostal „pod jednu střechu“, chce radnice obsadit kromě hlavní budovy, Investiční a Komerční banky i sousední školní budovu. Ta se má uvolnit po dostavbě školy na Povážské. Termín zatím není znám.

Radnice zabere blok budov na Velkém náměstí

První dny v novém sídle v budově Komerční banky má za sebou vedoucí odboru životního prostředí Jaroslav Brůžek. „Je to příjemnější. Máme tu i větší klid pro jednání,“ řekl.

Od svých klientů ví, že jim vyhovuje větší blízkost jak ze stavebního úřadu či odboru rozvoje, které sídlí v nádvorní budově, tak z hlavní budovy radnice. „Jen někteří trochu tápou, aby nás našli,“ dodal. Do prostor úřadu se vchází z ulice Na Stráži, nikoliv hlavním vchodem na nároží. To potvrzuje Stanislava Šestáková (26) ze Strakonic. „Ani jsem si nevšimla, že tady jsou dveře do úřadu. A to tudy chodím každý den,“ podotkla.

Nastěhováním úředníků do budovy Komerční banky přesuny na radnici nekončí. Až se do nových prostor přemístí část oddělení rozvoje, uvolní se tím místo v dřívější Investiční bance. Tam poté půjde oddělení školství z nádvorní budovy, kde zůstane v přízemí vedení odboru rozvoje a architekt, v prvním patře stavební úřad a ve druhém majetkový odbor.

Podle tajemníka městského úřadu Jana Tůmy město do budoucna ani s tímto objektem nepočítá. „Prostor by mohl být využitý pro rozšíření parkoviště a podobně,“ uvedl.

Hlavní budova radnice zůstane podle mluvčí radnice Marie Kotlíkové téměř beze změn. „Dílčí přesuny v budově Investiční banky umožní umístění pokladny k informačnímu centru v přízemí,“ dodala. To přijde vhod i místní obyvatelce Martě Kovářové (63). „Odpad jdu platit dvakrát ročně, ale vždy mám obavu, že se tam zamotám,“ přiblížila.

Uvedené změny mají být hotové do konce února. Následně má úřad obsadit blok budov od Komerční banky přes svou hlavní budovu a školu až po Investiční banku. Plánovaná je i přístavba do dvora. Ta podle Jana Tůmy oproti původním úvahám nebude tak velká. Podle něj by bylo dobré nejprve zhodnotit využití podkrovních prostor.