O zřízení termické pece na čištění kovů od barev a laků ve Volyni se jednatel Queen Service, s. r. o., Miroslav Jakubec snaží od dubna 2008. Celou dobu záměr prezentuje jako vlastní záležitost. Nad tím se ale pozastavuje jednatel dosud volyňské společnosti TTEK, s. r. o., Turek s německým občanstvím Ahmet Kücükaydin. „Zprovoznit pec ve Volyni byl náš záměr. Od firmy Queen Service jsme si pronajali jen prostory,“ řekl.

Miroslav Jakubec říká, že s firmou TTEK měli podnikatelský záměr. „Když jsem jednal na úřadech, vždy to bylo za společnost Queen Service. Nám patří areál, tak jsem o všechna povolení žádal naším jménem,“ řekl Jakubec.

Německý podnikatel připustil, že přijal nabídku Miroslava Jakubce na vyřízení povolení a dokumentů k provozu pece. „Nevím ale, proč na žádných dokumentech není zmíněno jméno naší firmy,“ diví se Kücükaydin. S Queen Service prý nemá žádné jiné podnikatelské aktivity. Miroslav Jakubec k tomu řekl: „Měli jsme s firmou TTEK obchodní vztah.“ Více prozradit nechtěl.

Většina lidí ve Volyni vůbec netuší, kdo chtěl s termickou pecí podnikat. „Pan Jakubec vystupoval na každém jednání s lidmi. Nemohli jsme dojít k závěru, že pec chce provozovat někdo jiný,“ říká Bohuslav Králíček, jeden z iniciátorů petice proti zařízení.

Takové jednání Ahmet Kücükaydin nechápe. Nevěděl, jak velký odpor jeho zařízení vyvolá, a rozhodně to nebyl jeho cíl. „Na veřejné jednání jsem nikdy nebyl zván. Rád bych svůj záměr vysvětlil a také přizval odborníky, kteří by dokázali zodpovědět otázky lidí,“ dodal.

Že v povolovacích dokumuntech pro termickou pec stálo vždy jméno společnosti Queen Service, s. r. o., potvrzuje i advokátka Barbara Červenková. Ta zastávala názory Volyňských, kteří pec ve městě nechtěli.

Společnost TTEK, s. r. o., nechala původní termickou pec z Volyně odstěhovat do Písku.

Firma Queen Service, s. r. o., chce ve Volyni zahájit provoz jiné pece.

Volyňští svůj názor nezměnili. Termickou pec nechtějí

Chvilky radosti prožívali obyvatelé Volyně, když koncem minulého roku zmizela z města termická pec na čištění kovů. Radost ale netrvala dlouho. „Když jsme viděli, jak ji z areálu mototechny odvážejí, oddychli jsme si. Nedávno jsme ale slyšeli o tom, že by tu měla být jiná. Znepokojuje nás to,“ říkají lidé kteří bydlí v okolí nábřeží Dr. Kafky ve Volyni, kde by mělo zařízení stát.

Novou pec chce na svém pozemku zprovoznit jednatel společnosti Queen Service, s. r. o., Miroslav Jakubec. Stejně jako tu první, s jejímž spuštěním neuspěla ve městě firma TTEK s. r. o.

I když proti původní peci sepisovali lidé petice, proti novému záměru zatím nic nepodnikli. „Moc toho nevíme. Nikdo, ani pan Jakubec, nám o další peci žádné nové informace neposkytl,“ zmínil se za organizátory petice proti peci Bohuslav Králíček.

Potvrdil ale, že se lidé se situací rozhodně nesmířili a proti zařízení hodlají protestovat dál. „Termickou pec tu nechceme. Důvody jsou stále stejné. Především se bojíme o své zdraví. Pec na spalování barev bude určitě do ovzduší vypouštět škodlivé látky,“ dodal Králíček.

Miroslav Jakubec ale takové myšlenky odmítá. „Takové pece se používají i v zahraničí, kde musejí splňovat mnohem přísnější limity. A vyhovují,“ uvedl.
Firma Queen Service původně poskytovala objekt pro toto podnikání a hodlá záměr dotáhnout do konce. Do města chce přivézt druhé, novější zařízení. Od svého záměru vybudovat ve Volyni termickou pec neupouští. „Stále vyřizujeme všechny potřebné dokumenty pro stavební povolení,“ potvrzuje Miroslav Jakubec. Kdy by se měla pec spustit, zatím z podnikatelských důvodů říci nechtěl.

Ve Volyni měla být původně spouštěna do provozu termická pec firmy TTEK s. r. o. Kvůli průtahům, které přineslo bouření občanů Volyně proti tomuto zařízení, však firma pec přestěhovala do průmyslové zóny v Písku.