Lávka přes řeku Otavu nebude prvním přemostěním nad jezem u pivovaru. Břeh, kde se nachází hrad, už s Podskalím jednu spojnici měl, i když dočasnou. Vojáci tam kdysi přes řeku Otavu natáhli pontonový most.

„Muselo to být někdy v létě na začátku šedesátých let, když jsem do Strakonic jezdil na prázdniny. Na most si pamatuji. Dokonce z něj prý tehdy spadla maminka i s kočárkem, ale lidé koupající se na blízkém jezu je oba zachránili,“ zavzpomínal osmapadesátiletý Vlastimil Polák dnes žijící v Praze.

Jak uvedla mluvčí městského úřadu Marie Kotlíková, radnice nyní hledá jakékoliv informace o tomto mostě. „Přivítáme i fotografie či kresby z té doby,“ dodala.

Nová lávka, která má v těchto místech vzniknout v letošním roce do konce října, bude stát padesát milionů. Podle starosty Pavla Vondryse ale celých 46 milionů obdrží město z Regionálního operačního programu.

To ale není jediné přemostění, které by mělo v centru Strakonic vzniknout. Zhruba stejně starý, tedy nejméně dva roky, je i záměr na lávku mezi mosty Jana Palacha a ulicí Ellerova v místech, kde je hotel Amber Bavor.

Nyní chce nechat radnice zpracovat už konkrétní projekt. „Teprve oslovujeme firmy, aby nám daly nabídky,“ doplnil Pavel Vondrys. Doba realizace podle něj ale zatím jasná není. „Uvidíme, jaké budou možnosti získat dotace a zda ji bude možné zapracovat do připravovaných protipovodňových opatření na nábřeží Otavy,“ poznamenal starosta.

Vloni si našla cestu na svět další lávka. V Novém Dražejově ji prosadil tamní osadní výbor. Zatím však existuje jen úvodní studie. Přemostění má spojovat tuto příměstskou část s Pracejovicemi a navazovat bude na pěší a cyklistické trasy.