Nové vodovody, kanalizace, silnice, přestavby nevyužívaných objektů. Kde na to ale vzít? „Bez dotací to nepůjde,“ odpovídají starostové obcí a měst. Pokud se žádostmi neuspějí, většinu projektů odsunou.

Strakonice – Kvůli dalšímu rozvoji města je třeba posílit kapacitu kanalizační sítě třemi sběrači a rozšířit a zrekonstruovat čistírnu odpadních vod. To má vyjít na 342 milionů. „Úpravna vody v Hajské bude stát 84 milionů korun,“ řekla vedoucí majetkového odboru radnice Jana Narovcová. Lávka přes Otavu má rozpočet 50 milionů korun. Pokračovat budou i stavební úpravy hradu, které mají stát přes 70 milionů korun. Zatím úředníci přesná čísla neuvádějí. Nebyla ještě výběrová řízení, nejsou potvrzené dotace.

Vodňany – Jedinou a největší investiční akcí – za 45 milionů korun – je napojení čtyř městských částí na čistírnu odpadních vod.

Blatná – Blatenští by se konečně mohli dočkat bazénu. Na relaxační centrum s několika bazény se má změnit objekt bývalého stavebního podniku. Rozpočet je ale 150 milionů korun. Radnice ho zkusí vystavět na etapy.

Volyně – Vedení města má plány za necelých 60 milionů korun. Rekonstrukce ulic a jejich sítí, oprava nádrže Skalka, úpravy sběrného dvora.
Největší investiční akce na Strakonicku by letos vyšly na tři čtvrtě miliardy.

Blatenští doufají, že letos konečně dojde na výstavbu bazénu. „Ten tady chce každý. Už tu měl být dávno. Zatím jezdíme do Horažďovic,“ říká Ota Mikolášek z Blatné.

Výstavba relaxačního centra s několika bazény za 150 milionů mohla začít už loni. Město však nesehnalo odpovídající dotaci. Proto chce cen〜trum rozdělit na etapy a letos postavit aspoň jeden bazén. I ten závisí na dotacích.

Stejné je to i v případě rekonstrukce silnic v ulici Řečická nebo ve Skaličanech. Bez podpory dotací na ni nedojde. „Některé projekty zůstávají zatím jen na papíře a jejich realizace je v nedohlednu. Důvod je jediný – na Blatnou nezbyly dotace. „Na přestavbu bývalých skladů Jednoty, na některé komunikace, nedostává se ani na novou školu,“ řekl místostarosta Blatné Bohuslav Navrátil.

S některými investicemi počítá rozpočet. Například s opravou silnice a kanalizace v ulici V Jamkách za 1,4 milionu korun, opravou silnice v Alšově ulici za 1,6 milionu korun a výměnou vodovodu v ulici Šilhova za 1,3 milionu korun. V rozpočtu je i 2,5 milionu korun na I. etapu zasíťování lokality Vishay – Čechova ulice, ke budou parcely pro rodinné domky.

Vodňany – Napojení kanalizace z městské části Zátiší a obcí Pražák, Hvožďany a Újezd na městskou čistírnu odpadních vod začalo už loni. S dotacemi má vyjít na 45 milionů korun. „S jinou investicí letos nepočítáme, protože na napojení jsme vydali všechny volné prostředky,“ řekl starosta Václav Heřman.

Volyně – Radnice má v plánu projekty za 57,5 milionu korun. Bez dotací ale práce nezačnou. Vodovod a kanalizace na Hradčanech a v Nádražní ulici – 20,5 milionu, rekonstrukce ulice Dobřanovská – 20 milionů. „Tam už to je třeba. Po opravách vodovodu a plynofikaci se její povrch propadá,“ zmínila se obyvatelka Marie Dvořáková. „V plánu je i oprava nádrže Skalka za osm milionů a devítimilionové stavební úpravy sběrného dvora,“ poznamenala starostka Lenka Nestřebová.

Bavorov – Šest milionů mají stát opravy místních komunikací. Dalších pět milionů rekonstrukce zchátralého domu na náměstí, kde má být šest bytů pro sociálně slabší občany. „Loni jsme neuspěli u dotací, musíme o ně žádat letos znovu,“ zmínil se starosta Jan Michalec.

Sedlice – Radnici bez bariér a zasíťování 17 nových parcel plánují letos v Sedlici. Náklady – kolem 30 milionů korun. Ani tady nezačnou práce dokud nebudou dotace. „Musíme je začít shánět,“ řekl starosta František Kopáček.

Rozpočty měst: výdaje plánované v roce 2009
Strakonice - 590 221 000 Kč    
Blatná - 132 500 000 Kč 
Vodňany - 148 262 973 Kč
Volyně - 46 504 700 Kč