Zakoupení moderního sonografického přístroje s možností prostorového znázornění plodu v děloze a přesnější detekce eventuálních vrozených vad plodů již kolem 13. týdne těhotenství. To je první investice, kterou primář gynekologicko porodnického oddělení Alfréd Dörr plánuje už během ledna. „Je to zařízení, bez kterého se moderní pracoviště nemůže obejít. A Strakonice moderní pracoviště jsou,“ vysvětlil primář.

Ve strakonické porodnici se loni narodilo 869 dětí – 486 chlapců a 398 dívek. V 15 případech šlo o dvojčata, 87 dětí muselo na svět operačním způsobem. „U porodu bylo 476 rodinných příslušníků,“ doplnila vrchní sestra Miloslava Bláhová.

Mezníky

Strakonická porodnice loni zažila několik výjimečných událostí. Tou nejdůležitější bylo odvolání tehdejšího primáře Jiřího Choda z důvodu narození mrtvého chlapce a následného úmrtí jeho matky. Na jeho místo v říjnu nastoupil lékař Alfréd Dörr, bývalý primář porodnice v Liberci.
Kromě toho se ale také podařilo zavést zápůjčky baby senzorů k hlídání dechu novorozenců ve spánku či získání přenosných monitorů ke sledování ozev plodu v děloze.

V duchu těchto změn Strakonický deník v uplynulém týdnu připravil bleskový průzkum. Oslovil 30 potenciálních rodiček – 12 by nemělo potíže rodit ve strakonické porodnici, osm nad tím nepřemýšlelo, pět předpokládá, že nebudou mít čas si vybírat, tři by chtěly rodit v Praze nebo Písku a dvě by chtěly vyzkoušet porod doma.

To se například nechtěně podařilo Monice Hrdé z Čejetic loni začátkem ledna. „Nejprve jsem doufala, že to sanitka stihne. Když bylo jasné, že ne, soustředila jsem jen na to, abych byla já i dítě v pořádku,“ dodala. V koupelně, přibližně tři hodiny po půlnoci, přišel na svět syn Vojta. „ Bylo to ale mnohem příjemnější než v nemocnici. Klidně bych si to vyzkoušela znovu,“ dodala Monika. Příležitost mít bude – v polovině února očekává narození dalšího potomka.

Nejvíce dětí se loni narodilo v březnu, a to 95. Ze Strakonicka to bylo 556 dětí, z toho přímo ze Strakonic 226. Ze sousedních okresů rodily ve Strakonicích nejvíce matky z Klatovska – bylo jich 146.

Samostatnou kapitolou jsou jména. Mezi chlapci vyhráli loni Jakub, Tomáš a Lukáš, u slečen to byly Natálie, Terezka a Eliška. V seznamu jsou ale také jména neobvyklá – například Sára Aisha nebo Tailor Frensis.

Pro letošek plánuje porodnice také několik změn v poskytování péče. Mělo by dojít například i na zavedení dalších alternativních způsobů porodů.