Dva nejstarší obyvatelé České republiky by měli mít letos narozeninový dort hodně velký. Musí se na něj totiž vejít 107 svíček.


Podle informací České správy sociálního zabezpečení se vloni dožili 106 let dva lidé. Muž žije na Olomoucku a 17. října 2008 oslavila sto šesté narozeniny Marie Buzková, v současné době zřejmě nejstarší obyvatelka ČR.


Žije v v severní části Písecka, v malé vesničce Klisinec, která je již dlouhá léta součástí obce Hrazany. V čele žebíčku nejstarších občanů České republiky tak Marie Buzková vystřídala další Jihočešku Martu Pokornou z Dačic, která v závěru uplynulého roku zemřela ve věku 108 let.


Marie Buzková, která celý život pracovala v zemědělství, je už téměř čtyři desítky let vdovou, manžel zemřel po tragické nehodě. Vychovala dva syny. Jeden z nich již zemřel, druhý, dnes dvaasedmdesátiletý Zdeněk, se o maminku vzorně stará.


„Před třemi lety ještě maminka vyprávěla sousedům zajímavosti z historie obce. Byla veselá a optimistická. Po těžké nemoci je však upoutána na lůžko,“ uvedl Zdeněk Buzek.