Market místo kulturního areálu letní scény. O tom se nyní mluví ve Volyni. S návrhem na výstavbu přišla podle starostky Lenky Nestřebové plzeňská developerská společnost. Město využilo tento podnět k rozhodnutí odprodat letní scénu. Potencionální investoři zatím záměr nepotvrdili.

Zda město areál opravdu prodá, není ještě jasné. „Zatím je to jen záměr. Zastupitelé se rozhodnou podle toho, jací uchazeči se přihlásí a s jakými záměry,“ zmínila se za odbor správy majetku, investic a životního prostředí města Stanislava Holínová.

Prodej letní scény je podle starostky Nestřebové logický výsledek jednání zastupitelů. „Aby mohla letní scéna opět fungovat a měla kvalitní zázemí, museli bychom do ní investovat miliony korun. Ty bohužel nemáme. Než aby chátrala, je lepší nabídnout ji někomu, kdo ji smysluplně využije,“ poznamenala starostka Nestřebová.

Areál, který nabízel až 500 míst k sezení, dostal krutou ránu už za dob bývalého zastupitelstva pod vedením starosty Jana Prunera. To nechalo místo rekonstrukce vyřezat poničené lavičky. Z areálu tak zbylo jen pódium s prostorem ke stání.

Venkovní scéna osiřela. Dvě akce za rok je docela bída

Betonová plocha, vyřezané lavičky – tak dnes vypadá chátrající areál letní scény ve Volyni.

Na metalový festival Open Hell Fest sem před lety jezdil třicetiletý Tomáš Matásek. „Byl jsem tu i na posledním v roce 2004. Mrzí mě, že skončily a na letní scéně už se nic neděje. Ani vlastně nevím, proč to tak je. Bývaly to skvělé akce,“ vzpomíná.

Scéna nedokázala fungovat dál. Podle ředitele Muzea a kulturního centra Volyně Jiřího Houzima do ní nešly peníze několik let. „Sedm, možná osm let už sem město neinvestovalo ani korunu,“ uvedl.

Nyní se ve Volyni mluví o tom, že by místo scény měl stát market. Slyšel o tom i divadelník Miloslav Pikolon. „Je mi to líto. Kdyby se do letní scény včas investovalo, mohla se zachránit. Teď už je to ale marné. Zničené je jeviště, areál nemá zastřešení a celý je zchátralý. Tolik peněz na jeho vzkříšení už nikdo nesežene,“ říká.

Vzhledem k tomu, že o pořádání akcí na letní scéně není zájem, myslí si, že postavení marketu nebude od věci. „Bude k němu určitě parkoviště a to využijí i lidé, kteří půjdou do sálu Na Nové například na divadlo,“ uvedl jednu z výhod.

Doby, kdy se v areálu konaly téměř každý druhý měsíc velké akce, jsou podle všeho minulostí. „Letos tu byly za celý rok asi dvě akce,“ uvedl Houzim. Podle něj je takový prostor na divadlo moc velký a na drahé kapely zase malý.

„Na to, co pořádáme, nám stačí sál Na Nové. Větší akce pod širým nebem děláme už nějaký čas v areálu koupaliště. Je to i dál od obytné části a hluk tady nikomu nevadí. Pro kulturní středisko nebude prodej scény problém,“ dodal.

Letní scéna stojí v zastavěné části v ulici Nádražní. Na pořádání podobných akcí a koncertů to podle volyňských nebylo nejvhodnější umístění.

Volyňská letní scéna
Na jevišti letní scény ve Volyni vystoupila řada známých zpěváků a kapel. Například Jaromír Nohavica, Petr Novák, Čechomor nebo Yo Yo Band.
Volyňská letní scéna byla postavena v akci „Z“ a sloužit měla jako prostor ke shromažďování a kulturnímu vyžití lidí. Do povodní v roce 2002 tady promítalo letní kino. Kvůli škodám po srpnových záplavách už se ale znovu nerozjelo.