“Největší význam pro nás má ocenění od pacientů,“ řekl její šéf Tomáš Fiala. V této kategorii získala nemocnice 3. místo v kraji, loni byla první. Kromě toho má i osmý post v ČR z hlediska spokojenosti zaměstnanců. Například průměrný plat zdravotní sestry ve strakonické nemocnici je cca 20 300 korun hrubého. To podle Fialy odpovídá jihočeskému průměru.

V letech 2003 až 2005 procházela nemocnice ozdravnými opatřeními. „V roce 2005 až 2006 došlo ke zlomu a od té doby hospodaříme pozitivně,“ potvrzuje Fiala.

Ocenění vyplývá z hodnocení HealthCare Institute. Pacienti a zaměstnanci nemocnice mohli své názory do hodnocení vyjádřit v dotazníku v nemocnici nebo na jejích webových stránkách. Ekonomiku hodnotila odborná komise.

Nemocnice babiček: Železné postele a jediná koupelna

Jeden záchod a na konci chodby společná koupelna pro všechny pokoje – tak vzpomíná na nemocnici šestaosmdesátiletá Božena Darebná ze Strakonic.
„To už jsou ale roky. Dnes je téměř na každém pokoji záchod a koupelna. Vše je nové, moc hezké a bezbariérové. To vůbec nebývalo,“ dodává. Ještě živě si vybavuje kovové postele, které měly v nohách tabulku. Na ty sestry křídou psaly jméno, narození i dietu.

Zásadně odlišené je i stravování. Dnes dostává pacient porci jídla až na pokoj na speciálním tácu. „Dříve se jedlo u stolečků na chodbě. Kdo nemohl, tomu přinesly sestřičky oběd na obyčejném talíři na pokoj,“ potvrzuje Jarmila Šnobrová (84) ze Strakonic.

Obě ženy si prý nikdy nestěžovaly na personál nemocnice. „Záleží samozřejmě na člověku, jaký je. Ať už je to doktor nebo sestra. Ale nikdy jsem si nestěžovala. Naopak nedávno jsem v nemocnici potkala sanitáře a i po roce a půl si mě pamatoval. Ochotně mi vzal tašku a postaral se o mě. To mě moc potěšilo,“ popisuje svou zkušenost Jarmila Šnobrová.

Modernizace vybavení je pro nemocnici samozřejmostí. „Letos jsme přestavovali a zlepšili systém centrálních laboratoří. Přibližně před rokem a půl jsme modernizovali pavilon nukleární medicíny,“ uvedl některé příklady šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Jak dodal, přestavba čeká na přelomu roku 2008 a 2009 i pavilon operačních oborů za 370 milionů korun a do čtyř let by se mělo do nového přestěhovat také gynekologicko-porodnické oddělení.

Modernizace strakonické nemocnice
Na přelomu roku začne přestavba pavilonu operačních oborů. Do čtyř let se má stěhovat i gynekologicko-porodnické oddělení.