Čtyři roky pracoval Karel Lexa (64) ze Strakonic na výrobě téměř čtyřmetrového betléma s dominantami Strakonic. Počítal s tím, že ho od něj strakonické Muzeum středního Pootaví odkoupí. Neodkoupilo.

„První dohady o koupi betléma padaly v roce 2006. Tehdy se ale střídalo vedení strakonického muzea a jednání zůstala otevřená,“ říká Lexa. Na výstavě v kapitulní síni hradu v roce 2007 sklidil podle něj betlém u návštěvníků velký ohlas . „Vedení muzea v čele s Miroslavem Špeciánem mělo tehdy zájem ho odkoupit,“ říká Karel Lexa.

Podle bývalé ředitelky muzea Ivany Říhové k žádné dohodě nikdy nedošlo. „V roce 2006 nám Karel Lexa oznámil, že vyrábí velký betlém. O odkoupení jsme nehovořili. Až v roce 2007 přišel s tím, že ho nemá doma kam umístit a rád by ho prodal,“ poznamenala Říhová. Ani tehdy se ale podle ní na odkoupení nedohodli. Potvrzuje to i současný ředitel muzea Miroslav Špecián. „Betlém nám byl nabídnut, ale za dost vysokou cenu. Posoudili jsme s odborníky vypovídající uměleckou a historickou hodnotu a rozhodli jsme se nekoupit,“ vysvětlil. Podle jeho slov nemůže muzeum odkoupit vše, co mu lidé přinesou.

Po tomto jednání se Karel Lexa obrátil na starostu Strakonic Pavla Vondryse. „Domluvili jsme se. Peníze na můj betlém prý město dá. Muzeum o ně musí ale na městě zažádat,“ vysvětluje Lexa.

Starosta Pavel Vondrys připustil, že s Karlem Lexou jednal. „Řekl jsem, že pokud muzeum bude chtít betlém koupit, je město připraveno ho podpořit. Muzeum středního Pootaví ale pokud vím, takový zájem neprojevilo,“ podotýká starosta.

Strakonický řezbář Karel Lexa už má ale jasno, chce svůj betlém prodat prvnímu, kdo o něj projeví zájem. „Odhad jeho ceny je přibližně 60 000 korun. Ale práce, kterou jsem na něm odvedl, je k nezaplacení,“ mrzí jej výsledky jednání.

Podle Šárky Kůsové ze strakonického městského úřadu projednala komise pro kulturu a cestovní ruch žádost Karla Lexy o příspěvek na provoz a rozšiřování betléma. Jak bude nakonec vyhodnocena, rozhodne městská rada.

Čtěte také zde.