Lidé se tísní na chodbách, nemají si kam sednout. Úředníci skladují šanony na skříních. Tak to vypadá na odboru dopravy strakonické radnice ve vypůjčených prostorách státního zastupitelství. Pomůže jen stěhování.

Poznala to i Vladimíra Kordíková ze Strakonic. „Před nedávnem jsem potřebovala odhlásit auto. Když jsem viděla přeplněnou místnost, vzdala jsem to a přišla v jinou hodinu a jiný úřední den, a nebylo to o nic lepší. S čekáním bych se ještě smířila. Jsem důchodkyně, tak mi to tak nevadí, ale když si člověk nemá pomalu ani kam sednout, není to nic moc,“ popsala.

Na stísněné poměry žehrají sami úředníci. „Jen za poslední rok nám státní zastupitelství ubralo dvě kanceláře. Hromady materiálů jsou na skříních, na chodbách, nový pořadač už ani není kam dát,“ popsal současnou situaci vedoucí odboru dopravy Václav Býček.

Radnice chystá přestěhování dopravy do budovy v bývalém areálu správy a údržby silnic v ulici Krále Jiřího z Poděbrad. Firmu, která má úpravu a přístavbu objektu dělat, sice už radní schválili, ale s přesunem se dá počítat až v průběhu příštího roku. Celkové náklady mají být podle výsledků výběrového řízení 11,5 milionu korun. Tyto peníze půjdou na zrekonstruování někdejší administrativní budovy a dobudování přízemní vstupní haly s přepážkami, která má přinést především větší pohodlí klientům.

Radnice chce sestěhovat většinu úřadu na jedno místo, a to do budov na Velkém náměstí. Právě odbor dopravy je podle slov starosty Pavla Vondryse výjimkou. „Evidence motorových vozidel, řidičské průkazy a podobně – jedná se o agendy, které nejsou tak propojené s ostatní činností úřadu. Navíc tento odbor potřebuje poměrně dost místa k parkování,“ vysvětlil důvody tohoto umístění Vondrys.

Zároveň připustil, že radnice měla prostory státního zastupitelství v ulici Žižkova uvolnit už přede dvěma roky. Dosud ale nebylo kam úředníky přestěhovat. Do příprav rekonstrukce budovy po silničářích se však mohlo město dát až poté, co ji opustila policie. Ta objekt využívala při přestavbě sousedního policejního ředitelství.

Bývalé sídlo správy a úržby silnic
Areál od Jihočeského kraje získalo město Strakonice výměnou za jiný objekt. Radnice má v plánu proměnu celé této plochy.
Vzhledem k okolní bytové zástavbě se nabízejí nejrůznější možnosti využití – od bytových domů přes parkování až po sportoviště. Například garáže jsou ale v tak špatném stavu, že dojde nejspíš k jejich zbourání a podloží bude nutné odbagrovat a ekologicky zlikvidovat.