„Dlouho jsem usiloval o babybox v Českých Budějovicích, ale nesetkal jsem se s pochopením vedení nemocnice, proto jsem oslovil pět dalších nemocnic na jihu Čech, například i Písek a Strakonice. Jindřichův Hradec zareagoval rychle a vstřícně,“ řekl zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess.

Vyhřívaná schránka pro odložené děti je už devatenáctá v pořadí. První vznikla v roce 2005 v pražském GynCentru v Hloubětíně. Box má především pomáhat matkám, které se v tísnivé psychické či sociální situaci nedokážou postarat o novorozence. Schránka je vytápěná a rodiče do ní mohou své děti anonymně odložit. Krátce poté je převezmou zdravotníci. Zřízení babyboxu vítá i primář dětského oddělení jindřichohradecké nemocnice Miroslav Toms. Podle něj schránka vznikne nejspíš u vchodu do polikliniky, kde bývala dětská pohotovost.

„Já sama si nedovedu představit, v jaké bych musela být situaci, abych dítě odložila. Ale když ho někdo opravdu nechce, je lepší, když ho má kam dát,“ vyjádřila se maminka devítiměsíčního chlapce Veronika Jirsová z Novosedel nad Nežárkou.

Na Jindřichohradecku řadu let policisté nemuseli žádný případ odloženého novorozeněte řešit. „Zřejmě poslední se stal v 80. letech v Dačicích, kde bylo nalezeno mrtvé dítě,“ uvedla policejní mluvčí Věra Mžiková.

Cena schránky je přibližně 250 tisíc korun. Ludvíku Hessovi se podařilo získat část peněz od jedné banky. Zbytek prostředků by rád získal od místních mecenášů a podnikatelů.

Lenka Novotná, Miroslava Dočekalová