Podzimní výlovy na 140 rybnících zaměstnají rybáře Blatenské ryby až do 15. listopadu. Jaký byl letošní rok? O tom si povídáme se zootechnikem Karlem Nuslem.

Jaký byl tedy letošní rok?

To ukáží výlovy. Kvůli suchu a nedostatku vody se dá očekávat spíše mírně slabší průměr.

Zvýší se cena „vánočního“ kapra a ostatních tržních ryb proti loňsku?

Ceny byly zvýšeny už vloni kvůli DPH a krmivům, letos bude cena stejná nebo jen nepatrně změněná.

Zvýšil se zájem o jiné druhy ryb?

Největší zájem je trvale o kapra. Zcela oprávněně, zaslouží si to! Ostatních druhů je od přírody méně a poptávka je zhruba vyrovnaná. Odhaduji, že by se více prodalo candáta.

Co kapr bez kostí?

Kapr bez kostí je velmi příjemná změna i pro ty, kterým kosti nevadí. Lze to velmi snadno udělat i doma, předpokládá to ale kapra zfiletovat a pak nevyhodit takzvané zbytky po filetování. Uvařené a obrané maso například do polévky, salátu, číny, rizota, či k použití na pokrmy s cibulkou a vejci a podobně.

Jak by se měly ryby upravovat?

Češi jsou šikovní a mají fantazii, proto jen malá nápověda. Lehké rybí maso je výživné a přitom snadno stravitelné, ale méně zasytí, proto je ideální dodat k němu zeleninu a vlákninu například krupky, jáhly, pohanku, celozrnnou mouku. Starší lidé ryby preferují, mladším je nutno poradit.

Není větší poptávka po pstruzích a lososech?

Poptávce jsme se přizpůsobili už dávno a pstruhy i lososy dodáváme mražené i uzené a za velmi příznivé ceny. Pravda ale je, co naši lidé stále neví, že náš domácí český kapr tyto ryby předčí.

Kolik máte rybníků? Jakou plochu představují?

Obhospodařujeme 1565 ha rybníků, což je asi tři sta třicet nádrží, převážně menších rybníků.

Stavíte nové nebo některé rušíte?

V posledních letech jsme rybníky ani nerušili, ani nestavěli. Jejich údržba je velmi náročná, což si řada lidí neumí představit. Kdyby v nich
nebyly ryby, během pár desetiletí by bez lidských zásahů byly zničené. Příroda dokáže moc, ale člověk jí musí pomoci, to znají zemědělci, lesáci a rybáři už dávno. Jen některým takzvaným ochráncům přírody to někdy jasné není.

Zvyšujete produkci ryb?

Nezvyšujeme. Téměř deset let jsme na podobné úrovni. Zvýšili jsme podíl hladkých ryb bez šupin, které jsou náročnější, a děláme více násadových ryb. Snažíme se dělat více i cenných vedlejších ryb.

Jak vysoké škody nadělají pytláci nebo predátoři?

Pytláci nezpůsobují výrazné škody mimo jiné i kvůli poměrně důsledné ostraze. S predátory je to naopak, kormorán je dávno přemnožený, vydra je už běžná. Za tyto mimořádně nebezpečné predátory část obrovských škod hradí rybářům stát. Nyní přibývá volavek včetně bílých, tyto škody kompenzovány nejsou. S dosavadními ztrátami od volavek a dalších živočichů bylo vždy počítáno a nebylo to nic mimořádného.

Na které podzimní výlovy rybníků zvete návštěvníky kvůli zajímavé podívané?

Každý rybník je krásný. Doporučuji navštívit naše webové stránky, kde jsou uvedeny nejvhodnější rybníky. Zvláštní akce bývají na Labuti, výlov tohoto rybníku v pátek 24. října končí, na Milavech a například i na Zadním Topiči. Tam bude i soutěž.