Po šesti letech mohli včera řidiči poprvé jet po pevném mostu u Strunkovic nad Blanicí. Při povodních v roce 2002 původní strhla velká voda. Od té doby tu byl jen provizorní vojenský.

„Šest let po povodních jezdit přes pontonový most, to už je opravdu docela dlouho. Takže to, že bude uzavírka ukončena dříve, než měla, rozhodně vítám,“ uvedla Iva Květoňová, která do Strunkovic nad Blanicí dojíždí za prací.

Původně měla být stavba otevřena až v příštím týdnu. „Proto jsme se na místě také sešli, abychom zhodnotili, zda můžeme dopravu v tomto úseku pustit. Až na drobnosti, jako jsou například směrové sloupky, je vše v pořádku. Zmíněné drobnosti pak nejsou na závadu provozu,“ poznamenal v pondělí vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.

Podle něj je úsek velmi dobře udělaný. Vzhledem k tomu, že v lokalitě kolem Strunkovic nad Blanicí je uzavírek hned několik, zásadním způsobem se podle slov Martina Grožaje zprůjezdněním mostu řidičům uleví.

S tím souhlasí i starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka. „Slyšel jsem, že se nyní navíc uzavřela i cesta do Vlachova Březí, a to už bychom byli opravdu obklopeni uzavírkami. Až se otevře i most přes Žíchovec, bude se nám opravdu volněji dýchat, přestane přes nás totiž jezdit nákladní doprava,“ uvedl.

Původní most vzala v roce 2002 při povodních voda a teprve letos se dostalo na jeho výstavbu. Po šesti letech tak zmizel poslední pontonový most, který armáda zapůjčila jako náhradu za poničené mosty.