Bodnutí: sobota 10. května
Jakuba pobodali dva mladí neonacisté v sobotu 10. května brzy ráno na prostranství pod restaurací Hvězda. Stalo se tak poté, co je okřikl při hajlování a provolávání fašistických hesel. Bodli ho nožem do zadní části krku tak zákeřně, že mu částečně přeťali míchu. Jakuba zachránila od smrti pouze pomoc kamaráda, který neonacistům zabránil v dalším bodání, a rychlý příjezd sanitky. Následkem zranění částečně ochrnul a musel se zotavovat v Rehabilitačním ústavu Kladruby.

Jakub Štěrbík (22) z Čejetic, kterého pobodali letos 10. května v brzkých ranních hodinách dva neonacisté na prostranství pod restaurací Hvězda, se vrátí ve čtvrtek 23. října z Rehabilitačního ústavu Kladruby. Jakub utrpěl vážné poranění míchy, jehož následkem částečně ochrnul. Pětiměsíční pobyt v Kladrubech mu měl pomoci alespoň částečně obnovit hybnost pravé části těla, na kterou ochrnul.

Jak se cítíš po pěti měsících v rehabilitačním centru v Kladrubech? Zlepšil se tvůj stav?

Chodím! I když to není stoprocentní a stoprocentní už to asi nebude. Nicméně bych to chtěl vytáhnout tak na devadesát devět procent, ale to je ještě běh na dlouhou trať.

Jak náročná byla cvičení? Co personál a pacienti?

Byla to hodně velká makačka, ale pomohlo to. Personál byl super, potkal jsem tam i spoustu dalších fajn lidí, zotavujících se také z různých vážných úrazů.

Ptát se, jestli se těšíš domů, je asi zbytečné. Ale na co se těšíš úplně nejvíc?

No, tak nejvíc se těším samozřejmě na rodinu a kamarády. Ale taky mi chybí ten obyčejný všední život.

Stálo tvoje léčení hodně peněz? Co bylo nejdražší?

Stálo to spoustu peněz! Nejdražší bylo dojíždění na víkendy domů do Čejetic a pak zpátky do léčebny. Také regulační poplatky. Platit pět měsíců každý den 60 korun (9000 korun, pozn. redakce) není levná záležitost.

Sleduješ další osud pachatelů?

V současné době jsou ve vazbě. Před dvěma týdny byla rekonstrukce činu. Teď už nezbývá jen čekat na soudní řízení.

Jakub Ouředník