Manželé Zdeňka (83) a Jindřich (92) Glasovi z Uzeniček na Blatensku se potkali v roce 1942. Rok jim stačil na to, aby poznali, že spolu vydrží neuvěřitelných 65 let. Vzali se 17. října 1943.

„Pracoval jsem jako adjunkt na panství barona Alfonse Rotchilda na Opavsku, pak jako účetní v rotchildových železárnách. Do jižních Čech mě jako mladého zemědělského odborníka převelel úřad práce,“ vzpomíná Jindřich Glas. Tak se dostal vesničky Boudy u Mirotic aniž by tušil, že tam na něj čeká osudová láska Zdeňka. „Pomáhá mi táhnout mojí životní káru až doteď,“ říká.

Ani tak dlouhé manželství nebylo bez hádek. „Prožili jsme ledacos, ale všechno jsme vydrželi. Chtěli jsme,“ vzpomíná Zdeňka Glasová.

Receptem na spokojené manželství je prý kromě lásky a vzájemné úcty hlavně tolerance. To dokládá Jindřich Glas: „Nemyslete si, že pořád sedím doma. Jednou nebo dvakrát týdně jezdím do Blatné a v hospodě u piva probíráme s kamarády politiku.“

Glasovi vychovali syna a dvě dcery. Mají šest vnoučat a osm pravnoučat. „Nebydlí sice blízko, ale smutno nám není. Každý den nám někdo telefonuje, každou chvíli sem jezdí,“ chválí si Jindřich.

Po 65 letech manželství se svatba nazývá železná, nebo kamenná. Manželé Glasovi ji slavili hned dvakrát. Nejdřív na Obecním úřadě v Bělčicích, zítra obklopeni rodinou.

Zaznamenala Česká kniha rekordů delší manželství? „Manželství Glasových z Uzeniček patří mezi jedno z extrémně dlouhých. Vůbec nejdelší máme zaevidované z roku 2004 z Kladna. To trvalo neskutečných pětasedmdesát let,“ upřesnil ředitel pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek.