Nechce s nikým mluvit. Nechce, aby se o ní vůbec vědělo. První maminka v nových bytových buňkách Dětského centra Jihočeského kraje, o. p. s. ve Strakonicích, která se má naučit samostatně starat o dítě a domácnost. „Jsem tu spokojená a líbí se mi tu,“ vzkázala pouze přes prostředníka žena.

Prochází teď takzvanou sociální rehabilitací. „Ta je určena nejen pro matky, ale i pro rodiné příslušníky, kteří na základě nepříznivé situace potřebují pomoci v zácviku a osvojení si péče o dítě,“ uvedl ředitel dětského centra Martin Karas.

Ředitel Dětského domova ve Volyni Jiří Pán vidí projekt jako zajímavý. „Je to šance pro mladé matky s dětmi, které jejich rodinné zázemí na tyto starosti nepřipravilo. Nicméně až čas ukáže, jak se nápad uchytil,“ řekl Pán.

Zájemci se naučí například jak dítě přebalovat, krmit, jak často chodit na prohlídky nebo i jak vystačit s penězi „Navíc pod dozorem vyškoleného personálu, což je obrovská pomoc,“ zdůraznil Pán.

Speciálně pro služby sociální rehabilitace rozšířilo dětské centrum v září prostory o čyři bytové buňky. Jsou plně vybaveny, ke každé patří i sociální zařízení. Společně mohou matky využívat kuchyňku, obývák a prádelnu. „O místnosti se musí starat, jako by byly doma. Chceme je co nejpřirozeněji začlenit do běžného života,“ dodal Karas.

Pomoc je určena například matkám, kterým ji doporučí sociální pracovnice. „Mají získat sebevědomí a dovednosti a tím prokázat, že jsou připravené převzít zodpovědnost v péči o dítě,“ uvedl. Sociální rehabilitace není ale azylové bydlení. Není pro ty, kteří řeší nepříznivou situaci spojenou se ztrátou bydlení.

Sociální rehabilitace
Potřeba zavést sociální rehabilitaci vzešla z praxe. Zájemce budou do dětského centra doporučovat sociální pracovníci.
Služba osobám, které potřebují zaškolit v péči o dítě a domácnost
se platí – 70 korun za dospělého, 40 korun za dítě denně.