„Bohužel si žáci často vybírají obory, kterými je trh práce přesycený. Potom nacházejí uplatnění těžko. Na Strakonicku je totiž nejvíce právě strojních a stavebních firem, které mají na úřadu práce stále požadavky na změstnance,“ dodala Štorková.

Studia technických oborů by se podle Štorkové neměly bát ani dívky. Jako příklad uvedla obor technické zařízení budov na Střední průmyslové škole ve Volyni. „Neznamená to, že by se tu studenti učili jen o instalatérství a topenářství. Dívky najdou uplatnění jako projektantky, přípravářky výroby nebo technické pracovnice,“ řekla.

Žákyně deváté třídy Gabriela Hrubešová z Blatné uvažuje nad oborem obalová technika na Střední průmyslově škole ve Strakonicích. Podle Štorkové by si ale měla uvědomit, že s tímto oborem bude muset jít za prací do většího města. „Ve Strakonicích příliš velkou naději nemá,“ upozornila Marie Štorková.
Žáci by měli společně s rodiči dobře zvažovat, jakou školu zvolí. „Dítě nemusí jít za každou cenu na střední školu. Pokud je šikovné, může se jít vyučit řemeslo a pak zkusí nástavbu s maturitou a vyšší odbornou školu. Studijní možnosti jsou dnes široké,“ připustila Štorková.

Úřad práce Strakonice
Sto padesát absolventů škol evidoval úřad práce ve Strakonickém okrese
k 30. září 2008. V srpnu to bylo 86 absolventů.

Mít svou kadeřnickou praxi? Připravte si tisíce

Kadeřnicí chce být za každou cenu Karolína Chlandová z Blatné. I přesto, že na úřadě práce slyšela: S tímto tímto oborem není právě jednoduché se uplatnit na trhu práce. „Strašně mě to baví, a to je pro mě velmi důležité. Už jsem zkoušela párkrát stříhat a vím, že to je moje práce. Pracovat mohu u příbuzných, mám to s nimi domluvené,“ poznamenala Karolína.

O jiném povolání slyšet nechce. „Půjdu do toho za každou cenu. Už jsem se rozhodla. I kdybych neměla práci předem pojištěnou,“ říká odhodlaně mladá dívka.

Rozjet si soukromou praxi není podle Marie Štorkové ze strakonického úřadu práce snadné. Ideální je poskytovat kompletní služby. „Ke kadeřnictví například manikúru nebo vizážistickou poradnu. To, co zákazníci vyžadují,“ poradila.

Že zařízení kadeřnictví není levná záležitost, potvrzuje i kadeřnice Miroslava Nováková. V oboru pracuje kolem 20 let. „Nejlevnější křesla stojí tak čtyři a půl tisíce korun, mísy na mytí vlasů přes dvanáct a zrcadlo kolem sedmi tisíc korun. To jsou jen základní věci, které by kadeřnice pro začátek měla mít. Pokud chce tedy pracovat trochu na úrovni,“ říká Nováková.

Podle Štorkové je v takových případech důležité, aby dětem pomohli v začátcích jejich rodiče nebo příbuzní.

Kadeřnictví ve Strakonicích
– Ve Strakonicích a spádových obcích je registrováno 96 kadeřnictví.
– Devadesát procent vyučených kadeřnic začíná s praxí tak, že si pronajmou v zařízeném kadeřnictví křeslo a zaplatí jen za něj a kosmetické přípravky, které spotřebují.