Jitka S. (25) ze Strakonic nedostane za rozbité čelní sklo svého vozu Octavia (r.v. 2000) ani korunu. Česká pojišťovna (ČP) jí totiž ze zákonného pojištění viníka nic nezaplatí.

„Jela jsem z práce z Písku. Od kamionu s návěsem přede mnou odlétl kámen nebo šroub, a nárazem mi popraskalo přední sklo,“ vylíčila svůj zážitek. Zapsala si „espézetku“, místo a čas, zjistila si, komu náklaďák patří a událost nahlásila pojišťovně. Ta sice všechny požadované úkony provedla, ale už se neozvala. Až když řidička událost urgovala, dozvěděla se, že nedostane nic. Řidič kamionu totiž podepsal prohlášení, že si není ničeho vědom.

Ceny čelního skla
Octavia 6500 Kč
VW Golf 8800 Kč
Reanult Megane 7000 Kč
Ceny jsou uvedené i s výměnou autoskla.

Stačí se nepřiznat

Pojišťovna své počínání obhajuje. „Pro vyplacení škody je zapotřebí doznání řidiče vozidla, které poškození skla zapříčinilo. V případě, že se nepřizná, je třeba mít očitého svědka události či k incidentu zavolat policii. Případný záznam z tachografu není dostatečně průkazný, protože to, že řidič v dané době v daném místě jel, ještě jeho vinu neprokazuje,“ uvedla pracovnice klientského servisu České pojišťovny.

Podle strakonického právníka Petra Hoštičky je postup pojišťovny žalovatelný. Ta by měla řidičce po předložení důkazů vyplatit škodu.

„Pojišťovna je povinna zaplatit vzniklou škodu, ale je třeba prokázat její vznik. Například z tachografu řidiče kamionu, který dokáže, kudy a kdy řidič jel. Provozovatel automobilu totiž zodpovídá za škody vzniklé provozem automobilu,“ řekl Hoštička. Dodal, že v případě, že se tak nestane, poškozená by měla pojišťovnu žalovat.

Mladá řidička teď šetří na nové sklo. „Podle mě nejsou podmínky pojišťovny splnitelné. Vzpamatovat se ze šoku, zastavit kamion, sehnat svědka a čekat na policii? Ať mi někdo poradí, jak to udělat. Já to nevím,“ řekla.

Určitou naději jí dává David Pichlík z firmy Autosklo Písek. „Radil bych poškozené, aby se obrátila na Českou kancelář pojistitelů v Praze,“ vysvětlil.

Česká kancelář pojistitelů
je právnickou osobou, která byla zřízena zákonem č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla 30. července 1999 jako profesní organizace pojistitelů, kteří jsou na území ČR oprávněni provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.