Nic na tom nemění ani páteční schůzka premiéra Mirka Topolánka (ODS) se zástupci profesních zemědělských sdružení ani jeho příslib dvou miliard na dorovnání plateb.

Kde můžete potkat traktory?
Na silnicích Strakonice – Katovice, Blatná – Lnáře, Volyně – Nišovice a na úseku od vodňanských drůbežáren k přeložce. Zda protestní akci plánovanou na pondělí 13. října zruší, se chce vedení Agrární komory ještě poradit.

Zemědělci ze Strakonicka nejsou zvyklí stávkovat. Nic jiného jim ale podle předsedy ZD Třebohostice Jiřího Turka nezbývá. „Když jde o bytí nebo nebytí, nedá se nic dělat. V podstatě je blokáda vynucený krok, protože už nevíme, jak dát najevo, že jsme v háji,“ komentoval důvody Turek.

Blokáda ale může mít vliv i na lidi, kteří nemají se zemědělstvím nic společného. Šárka Šilhanová ze Sedla jezdí poránu do Strakonic do práce. „Nevím, jak to bude na silnici vypadat. Nerada bych přijela do práce pozdě, a tak pro jistotu vyjedu o půl hodiny dříve,“ zmínila se.

Policie má blokádu nahlášenou od agrární komory. „Dopravní hlídky zajistí plynulost silničního provozu,“ ujistila tisková mluvčí Jaromíra Nováková.

Protestní akci svolává Agrární komora České republiky. (AK ČR) „Čekali jsme, jak dopadnou páteční jednání s předsedou vlády Mirkem Topolánkem. Na jejich výsledku záleželo, zda se protesty uskuteční,“ řekl včera jejich iniciátor, zaměstnanec AK ČR Jiří Felčárek.

Podle něj požadovali zemědělci 2,6 miliardy korun na dorovnání přímých plateb. „Na úřadu vlády nám byly slíbeny jen dvě miliardy, a to ještě až pod nátlakem, že se blokáda uskuteční. Navíc jde jen o příslib a my chceme garance. Proto musíme přípravy dokončit a protesty uskutečnit,“ zdůraznil.

K pondělní blokádě silnic podle Felčárka ale vůbec nemusí dojít. „Přes víkend zůstáváme v pohotovosti, ale máme připravenou další variantu. Pokud nám vláda dá zbytek toho, co požadujeme, naše protesty přehodnotíme,“ dodal.

Na Strakonicku dojde k přesunu zemědělské techniky na čtyřech místech. Na silnicích Strakonice – Katovice, Blatná – Lnáře, Volyně – Nišovice a na úseku od vodňanských drůbežáren k přeložce.