Sedmnáct tisíc turistů prošlo od dubna do října Hoslovicemi. To proto, aby viděli nově otevřenou památku – unikátní vodní mlýn. Kvůli přílivu lidí musela obec udělat několik opatření.

Podle Josefa Rychtáře z Hoslovic je znát, že turistů přibylo. „Naštěstí ale mají do obce zákaz vjezdu a auta musejí nechat na parkovišti. Tak nás vlastně ani neobtěžují tím, že by někomu parkovali před domem,“ řekl. Neví ani o tom, že by se návštěvníci mlýna někdy chovali ve vsi jako vandalové.

Hoslovičtí se chtěli problémům s parkováním turistů vyvarovat už od začátku. Na okraji obce proto nechali postavit parkoviště. „Je tu tak třicet míst. Pro běžný provoz to stačí,“ poznamenal starosta Hoslovic Miroslav Votík.

I přesto se podle něj najdou tací, kteří přes zákaz k mlýnu jedou. „Bývají to většinou mladíci a starší lidé, ti šlapou pěšky . Tohle ale těžko uhlídáme. To bychom museli mít na místě neustále policistu a to není možné,“ řekl.

Kvůli přílivu turistů buduje obec odpovídající zázemí se sociálním zařízením. „V těchto dnech ho dělníci dokončují. Budou tu i toalety pro vozíčkáře. Zatím ale řešíme, jak zajistit jejich provoz,“ zmínil se Miroslav Votík.

V Hoslovicích přibylo i dětské hřiště. „Chtěli jsme dát návštěvníkům kompletní servis, proto jsme nechali za obecním úřadem vybudovat dětský koutek s houpačkami a skluzavkou,“ dodal starosta.

Peníze
Vybudování parkoviště, sociálního zařízení a dětského hřiště
v Hoslovicích zaplatil Jihočeský kraj. Na akci dal 2,5 milionu korun. Obec poskytla prostory.